View Single Post
  #18  
Vechi 28.07.2020, 07:32:22
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Nu văd cum ar fi teologia o lepădare de tine însuți,
20. M-am răstignit împreună cu Hristos; și nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăiește în mine. Și viața de acum, în trup, o trăiesc în credința în Fiul lui Dumnezeu, Care m-a iubit și S-a dat pe Sine însuși pentru mine.(Gal2,20)

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
mai degrabă teologia poate fi spre osândă pt că știi ceva mai mult decât media și nu ai putut duce cu viața spirituală, la nivelul la care știi.
Chiar scrie în Biblie despre sluga care mult va fi bătută

47. Iar sluga aceea care a știut voia stăpânului și nu s-a pregătit, nici n-a făcut după voia lui, va fi bătută mult.
48. Și cea care n-a știut, dar a făcut lucruri vrednice de bătaie, va fi bătută puțin. Și oricui i s-a dat mult, mult i se va cere, și cui i s-a încredințat mult, mai mult i se va cere.
Da, pentru clerici totdeauna judecata va fi mai aspra. (Iac3,1)
Ati amintit despre juramantul absolvirii studiilor teologice ca e prea dur pentru unele profile, insa versetele acestea va contrazic, ca si cuvintele dvs care recunosc "primirea talantilor".
Aici atribuirea vesmintelor preotesti(hirotonirea), dar chiar si numai studiul(!), este asemanatoare cu impartirea talantilor (talantii insemnand maari valori, 1(unu) talant = 49,077kg aur ) care cer rod pe masura cu "investitia", iar cei care obtin rod beneficiaza de credit, acestora cerandu-li-se si mai mult.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 28.07.2020 at 07:43:03.
Reply With Quote