View Single Post
  #5  
Vechi 18.10.2020, 18:33:35
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu stiu dacă o femeie se bucură să-si întretină ea sotul în sensul acesta aminteam de salariu, cu cât ai salariul mai mic si mai nesigur cu atât va fi greu să cresti copii, maxim unu dacă cresti din cauza limitărilor.
Eu stiu: da, o femeie se bucura sa aduca bani in casa si nu e nicio problema daca o perioada aduce femeia mai multi bani si alta data aduce barbatul.

In confesiunea mea eu sunt slujitor al bisericii de mai bine de 25 de ani.
Intr-adevar in primii zece ani banii pe care-i primeam erau foarte putini, sotia (asistent medical) castiga mai bine si am trecut acea perioada doar prin minunile lui Dumnezeu. Am avut trei copii unul dupa altul si ne-am bucurat de fiecare dintre ei. Nu i-am planificat, dar daca au venit, i-am luat ca pe o binecuvantare .

Acum castig mult mai bine, mai mult decat sotia, exista oameni cu inima care daca te vad ca esti consecvent pe termen lung te sustin inclusiv financiar.

Iar acum pretuiesc foarte mult ceea ce am invatat in perioada cand o duceam stramtorat financiar. Dumnezeu te invata in acele circumstante lectii pe care nu le poti asimila nicicum altfel.

Asadar da, e posibil ca un preot si familia lui sa treaca prin dificultati financiare, in mod special la inceput, dar cu rabdare si credinta in Dumnezeu poti trece cu bine. Mai ales daca stii din start ca ceea ce faci nu faci pentru bani ci pentru o comoara in cer si pentru bunastarea spirituala a celor din jur. Atunci implinirile spirituale aduc satisfactii mai mari decat hartiile colorate pe care punem atata pret.

Last edited by Penticostalul Traditional; 18.10.2020 at 18:37:54.
Reply With Quote