Subiect: Mantuirea
View Single Post
  #270  
Vechi 08.09.2012, 01:10:18
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
În cazul ăsta îmi pare rău pentru tine dar Christos și Biserica învață elitismul, anume elitismul celor care caută calea Adevărului, al acelora care merg pe calea cea strâmtă care duce la Viață, al acelora care se lepădă de sine, își iau crucea și Îl urmează pe Christos în Sfânta Biserică. Asta nu înseamnă că ceilalți ar fi în mod necesar condamnați, dealtfel nu am auzit ca Biserica Ortodoxă să propovăduiască astfel de învățături pe care le inventezi tu și le pui pe seama Bisericii Ortodoxe de parcă ar fi ale ei, dar Biserica este în definitiv o elită, și va fi în continuare. Bineînțeles că mă refer la cei care chiar fac parte din Biserica lui Christos, nu la cei care o fac doar formal sau pentru că le-a spus nu știu cine ce sunt ei. Pentru mine Ortodoxia este formată din cei care chiar sunt ortodocși, nu din cei pe care unii sau alții au interesul să apară prin niște statistici mincinoase de care să se folosească ei apoi pentru finanțări, etc.
Cele ce ati insirat nu fac parte din elitism, dimpotriva.
Vad ca insisti ca nu face parte din BO condamnarea celorlalti. Vedeti ca are Catalin date mai precise, stie el ca numai doua exceptii sunt, va poate spune mai multe. Si puteti gasi si persoane mai cu autoritate, de exemplu Patriarhul roman, nu mai stiu daca actualul sau cel dinaintea lui, imi picase sub ochi un text prin care exact asta afirma spunand ca doar sunt cuvintele Domnului si dadea un citat. Daca imi demonstrati ca se inseala Catalin si toti cei ce au afirmat ca ei, imi schimb radical parerea in bine despre BO.