Subiect: Mantuirea
View Single Post
  #364  
Vechi 10.09.2012, 21:46:32
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Asta am vrut sa spun, pe scurt in rapida replica la textul (ambiguu si confuz al) lui Iustin.

Cat despre apelul lui la bunavointa si pace si dragoste si toate cele... Nu m-am impotrivit niciodata, insa mai avem si alte criterii in Biserica. Greu e ca ni se cere sa le aplicam SIMULTAN, iar noi ne facem ca nu vedem cand una, cand alta, dupa cum ne place...
Nu o sa dezbat acum tot ce am vrut sa zic prin iesirea din 'eu',pentru ca oricum ai gasit tu si semnificatii pozitive si negative ale eului. Dintre toate enuntate de tine ,eu vorbeam de miracolul ascultarii si intelegerii celorlalti,care te face pentru scurt timp sa uiti de tine,sa 'prinzi' ideea celuilalt , si sa vezi ca nu sunt chiar asa de diferiti de tine . Si ca ,in cele din urma,o farima din toti exista in tine,si o farima din tine ,in ei.Si ca ale Domnului sunt cerurile si pamanturile ..dar cel mai mult Domnul se arata in intelegere ,armonie,prietenie intre oameni. Precum in cantarea ingereasca: "Slava intru cei de sus lui Dumnezeu,pe pamint pace,si intre oameni bunavoire "
Mi-a placut insa ultima ta fraza,ca ni se cere sa avem simultan si iubire dar si sa indeplinim celelalte criterii .Care or fi aleaa...ca totul in Biserica se reduce la iubire in cele din urma.Daca imi dai un singur exemplu de activitate in Biserica care sa nu aiba ca esenta iubirea,intr-o forma sau alta ...Oricat m-as gandi eu nu gasesc nici macar unul.

Si am mai retinut o apreciere care ai facut-o :
" Asta am vrut sa spun, pe scurt in rapida replica la textul (ambiguu si confuz al) lui Iustin. "
Pai din aceasta cauza pentru mine forumul asta este f important ,desi aparent ma contrazic caci intr-o postarea anterioara ziceam ca e obositor si inutil.
Pentru ca gasesc astfel de fraze ca a ta ,prin care pot sa ma cunosc. Ce poate fi mai frumos decat sa iti descoperi defectele prin ochii celorlalti !Si apoi sa incerci sa le indrepti.
De asta zic ca avem o mina de aur linga noi ,pe cei cu care vorbim: dogmatici ,echilibrati,duri,iubiristi,gospodine,protestanti, atei,satanisti.
Ca fiecare nu ne este scos la intamplare in drum,ci toti ne sunt scosi cu un scop : pentru a ne cunoaste si a ne perfectiona.Si niciodata nu cunoastem tot adevarul ,si nu ne cunoastem suficient de bine.
Caci daca Dumnezeu i-a vorbit proorocului prin glasul magarului,noi sa refuzam pe aproapele nostru,doar pentru ca spiritul nostru il gaseste nesuferit sau chiar ratacit?
Nimic mai frumos si mai smerit ,decat a asculta . Cine asculta stie ce se raspunda,si vorba sa va fi dreasa cu sare si piper .Cine asculta de oameni,asculta si de duhovnic,si de sfinti ,si de Dumnezeu.Caci acela nu se pune pe sine pe primul loc ( desi inconstient toti facem asta) ,ci,incercand sa echilibreze balanta , se minuneaza de frumusetea fiecarui om intalnit,si da slava lui Dumnezeu in toate