View Single Post
  #22  
Vechi 14.06.2006, 00:34:52
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen
Cultele neoprotestante nu se bazeaza pe o religie organizata, de-asta sunt vreo 35.000 si se tot inmultesc. Ce e organizat in asta? Poate numai planul diavolului. Si cultele neoprotestante se bazeaza tot pe ascultarea "direct" de Dumnezeu, fara "intermediari", numai ca ceea ce spui tu, este forma extrema prin care nimeni nu mai asculta de nimeni, isi este suficienta Biblia din care au facut un idol, respectiv din litera ei. Atunci, de ce au mai intemeiat Apostolii Biserica, daca fiecare isi are suficienta in Biblie, ca si cum ar fi o carte cazuta din cer? Care mai e Taina comuniunii in Biserica, si al Euharistiei intru Hristos?
Pentru ca Duhul uneste, nu dezbina. Rezulta foarte clar, ca cei ce se tot dezbina, nu sunt in Duhul lui Dumnezeu, sunt dezbinati de alte duhuri.
Iar Mantuitorul Iisus Hristos, n-a schimbat nimic din religia mozaica, a "plinit-o" cu ceea ce lipsea: legea dragostei ("Sa va iubiti unii pe altii, asa cum v-am iubit Eu" si "Asa vor cunoaste oamenii ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste intre voi"). N-a fost nicidecum un revolutionar, a fost un ascultator de Tatal Sau, Care L-a trimis in lume ca prin El lumea sa aiba viata vesnica.
Tu ma auzi dar nu ma asculti. Eu iti zic una si tu contrazici altceva. Eu ziceam ca Iisus a revolutionat religia mozaica,astfel luand nastere crestinismul, nu am zis ca nu a ascultat de Tatal(si ma amuza faptul ca teoretic Dumnezeu Fiul, si Tatal sunt aceeasi fiinta si prin urmare nu au cum sa asculte Unul de Celalalt, sau sa fie Unul subordonat Celuilalt). Neoprotestantii vor intradevar o ascultare "directa", dar si ei au pastori, consilii conducatoare, etc. Sunt prin urmare religii organizata. Sa stii ca fiecare biserica din lume sustine acelasi lucru: ca ei au calea cea dreapta, ca ei mentin aceeasi religie ca si primii crestini, ignorand faptul ca printre primii crestini(si aici vorbim de crestini la cateva decenii dupa apostoli cand erau deja comunitati formate) erau numeroase directii si subdiviziuni ale religii in functie de lucrurile in care credeau, in functie de locatia geografica, etc. Nu pot exista 35000 de adevaruri, in acelasi mod cum nici un om sau grup de oameni nu pot detine adevarul absolut.
Reply With Quote