View Single Post
  #21  
Vechi 30.06.2006, 07:23:41
Verum Verum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2006
Mesaje: 8
Implicit

Vreau sa te intreb...
De unde stii ca raul nu va invinge niciodata?

E adevarat ca e scris in Biblie dar banuiesc ca exista o carte si a celor rai in care e scris cu totul altceva.

Am citit despre rau care invinge Inger, am citit despre rau care invinge Sfant si rau care corupe calugar.
Ti-am zis ca sunt o fire practica si nu pun botul la definitia binele invinge intotdeauna. Sunt multe exemple in istoria omenirii cand raul a invins.

Raul e o Divinitate si cu siguranta are puteri de care trebuie sa ne temem si pe care sa le luam in serios. Simpla si banala vorba raul nu invinge niciodata te face sa pui capul pe perna linistit dar nu schimba lucrurile. Imediat ce ai adormit raul lucreaza si nu esti in siguranta.
Cunosc raul mai bine decat ai crede si stiu ca nu trebuie subestimat niciodata.

Ai un mesaj pacifist tu si te respect pentru asta. Mesajul pacifist crestin imi starneste emotii puternice de fiecare data ca prima oara. Sa ii ierti pe cei care iti fac rau si sa ii iubesti ca pe tine insuti! Cand spun asta pare o nebunie, insa imaginea Mantuitorului care face acest lucru ma infioara. Vorba goala pare nebunie insa implinirea faptei aduce maretia.

Eu sunt pentru o revolutie. O revolutie va fi! Cand Iisus a adus mesajul a fost o revolutie fantastica. Conceptul iertarii pe care l-a adus Iisus si modul de viata pe care il propune starneste o revolutie in ziua de azi daramite atunci la vremea respectiva?!
Nu stiu daca termenul corect e revolutie dar cu siguranta e ceva dinamic, nu ceva static, e ceva practic, nu ceva teoretic.

Si Iisus a avut o iesire violenta!! Singurul moment cand a avut o iesire violenta a fost cand a daramat mesele negustorilor din templu. Violenta e o parte a noastra. Violenta poate fi rea sau poate fi buna.
Gandeste-te ca vrei sa scoti un om din apa. Un om care e in pericol de inec. Primul lucru care il faci cand ajungi langa el e sa il plesnesti. Il plesnesti pentru ca se comporta incontrolabil si te poti ineca alaturi de acel om daca face asa. Odata ce l-ai plesnit se calmeaza si poti sa il scoti din apa.

Nu poti trage niste concluzii definitorii referitoare la violenta. Parerea mea...
Reply With Quote