View Single Post
  #23  
Vechi 30.06.2006, 10:00:31
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Of, copii, voi nu sesizati ca noi, daca suntem crestini, ne-am asumat (sau ar trebui sa ne asumam) Crucea? Ca drumul spre Inviere trece prin Cruce? Nimeni nu este scutit de cruce, din cei ce-si zic si cred ca sunt crestini.
Pregatiti-va de martiraj, asta ne asteapta. Spovediti-va si impartasiti-va cat mai des, pentru ca sa aveti puterea martiriului, asa cum o aveau primii crestini.
Noi suntem deja morti! Cine mai crede ca e viu, cand moartea a inceput odata cu nasterea noastra?
Verum, poti omori pe unii din cei ce-ti fac rau, sta in puterea ta, dar sangele lor va striga la Dumnezeu si va cere razbunare. Si vei fi la rândul tau omorât de altii, fiindca Dumnezeu va îngadui asta, oricate arme sofisticate ai avea. Pentru ca si ei sunt fii ai Aceluiasi Tata. Nu sunt rai din fire, crezi ca sunt rai pentru ca v-a invrajbit satana pe unii contra altora, ca sa va ucideti si sa va pierdeti. "Atunci Iisus i-a zis: Intoarce sabia ta la locul ei, că toti cei ce scot sabia, de sabie vor pieri" (Mt. 26,52). Mantuitorul Iisus a invins moartea, murind pe cruce. Si noi, daca vrem sa fim vii, in veacul ce va veni, trebuie se-I urmam exemplul.
ISAIA cap. 53:
1. Cine va crede ceea ce noi am auzit si bratul Domnului cui se va descoperi?
2. Crescut-a înaintea Lui ca o odrasla, si ca o radacina în pamânt uscat; nu avea nici chip, nici frumusete, ca sa ne uitam la El, si nici o înfatisare, ca sa ne fie drag.
3. Dispretuit era si cel din urma dintre oameni; om al durerilor si cunoscator al suferintei, unul înaintea caruia sa-ti acoperi fata; dispretuit si nebagat în seama.
4. Dar El a luat asupra-Si durerile noastre si cu suferintele noastre S-a împovarat. Si noi Îl socoteam pedepsit, batut si chinuit de Dumnezeu,
5. Dar El fusese strapuns pentru pacatele noastre si zdrobit pentru faradelegile noastre. El a fost pedepsit pentru mântuirea noastra si prin ranile Lui noi toti ne-am vindecat.
6. Toti umblam rataciti ca niste oi, fiecare pe calea noastra, si Domnul a facut sa cada asupra Lui faradelegile noastre ale tuturor.
7. Chinuit a fost, dar S-a supus si nu si-a deschis gura Sa; ca un miel spre junghiere s-a adus si ca o oaie fara de glas înaintea celor ce o tund, asa nu Si-a deschis gura Sa.
8. Întru smerenia Lui judecata Lui s-a ridicat si neamul Lui cine îl va spune? Ca s-a luat de pe pamânt viata Lui! Pentru faradelegile poporului Meu a fost adus spre moarte.
9. Mormântul Lui a fost pus lânga cei fara de lege si cu cei facatori de rele, dupa moartea Lui, cu toate ca nu savârsise nici o nedreptate si nici înselaciune nu fusese în gura Lui.
10. Dar a fost voia Domnului sa-L zdrobeasca prin suferinta. Si fiindca Si-a dat viata ca jertfa pentru pacat, va vedea pe urmasii Sai, îsi va lungi viata si lucrul Domnului în mâna Lui va propasi.
11. Scapat de chinurile sufletului Sau, va vedea rodul ostenelilor Sale si de multumire Se va satura. Prin suferintele Lui, Dreptul, Sluga Mea, va îndrepta pe multi, si faradelegile lor le va lua asupra Sa.
12. Pentru aceasta Îi voi da partea Sa printre cei mari si cu cei puternici va împarti prada, ca rasplata ca Si-a dat sufletul Sau spre moarte si cu cei facatori de rele a fost numarat. Ca El a purtat faradelegile multora si pentru cei pacatosi Si-a dat viata.


Intrebi, de unde se stie ca raul nu va invinge niciodata? In primul rand pentru ca raul a fost invins cand satana si ingerii lui au fost aruncati din Cer; daca era mai puternic, ar fi imparatit in locul lui Dumnezeu. Raul este prezent in viata noastra, dar ca ajutor la mantuire, in sensul ca, fiind ispititi si depasind ispitele, ne-am invins firea, si "cine si-a invins firea, negresit s-a ridicat deasupra firii" (Sf. Ioan Scararul). Asta e "lepadarea de sine" de care vorbeste Mantuitorul: "Atunci Iisus a zis ucenicilor Sai: Daca vrea cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa-Mi urmeze Mie" (Mt.16,24). Celelalte caderi, de care spui nu se fac fara stirea si voia lui Dumnezeu, cu finalitati care noua ne scapa, asa cum, in spatele unui goblen sau a unei tesaturi vedem numai ate si noduri, fara a avea imaginea clara si de ansamblu a desenului.
Raul nu este un dumnezeu (in nici un caz cu D mare), este o creatura, un inger cazut, care ne influenteaza gandurile.
Mai scrii ca esti pentru o revolutie!
Ce-au adus bun revolutiile in istoria omenirii? Fiecare revolutie a insemnat "Sculati-va voi de la masa, ca sa ne asezam noi". S-a plecat cu ideea de dreptate si egalitate si s-a ajuns la cea in care unii sunt mai egali decat altii. Iisus n-a adus nici o revolutie, El S-a dat pe Sine, ca Trup si Sange (jertfa euharistica) pentru viata lumii, sau daca vrei, revolutia a fost una interioara, in masura in care suntem dispusi sa-L urmam.
Reply With Quote