View Single Post
  #26  
Vechi 03.07.2006, 07:14:17
Verum Verum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2006
Mesaje: 8
Implicit

Eugen iarasi pilde... insa...
Citat:
8. Întru smerenia Lui judecata Lui s-a ridicat si neamul Lui cine îl va spune? Ca s-a luat de pe pamânt viata Lui! Pentru faradelegile poporului Meu a fost adus spre moarte.
Foarte interesant ca aceste randuri incep chiar cu cifra 8. Probabil stii semnificatia acestei cifre deci o sa intru direct in subiect.
Exprimarile neamul Lui si poporului Meu ma duc cu gandul la orice altceva decat roman si Romania.
Eu cred intr-un Dumnezeu Atotputernic, un Tata si un Creator dar sa imi fie cu iertare nu pot sa cred intr-un Dumnezeu numai al evreilor.
Chiar si in scena cu Moise care cu puterea Lui despica marea vad o chestie nepotrivita. Evreii scapa prin mare si apoi ostirile egiptene sunt inecate. Dumnezeul evreilor e un pic cam crud, si imi cer iertare daca vorbesc cu pacat, pentru ca mor primii nascuti ai egiptenilor iar primii nascuti sunt copii fara de pacat. Dumnezeul lor e crud cu dusmanii lor si iertator cu evreii. Cam convenabil as spune! De asta multi l-au si renegat pe Iisus, conceptul iertarii nepotrivindu-se imaginii de razbunare.

Iar daca Dumnezeu i-a ales pe evrei ca fiind poporul Lui noi restul ce suntem? Ceva nu se pupa si Biblia cu siguranta are niste texte modificate. Eu sa cred intr-un Dumnezeu care are deja un popor preferat? Ma simt un pic cam fiul vitreg in cazul asta...
Si daca sunt fiul vitreg, atunci al cui fiu sunt?
Ceva nu se leaga la Dumnezeul evreilor. Cel al Lui Iisus da, e cu totul altceva dar la evrei ceva nu se leaga.

Oricum ce spun eu sunt simple pareri pentru ca nu am puterea de intelegere a acelor fapte si nici puterea de intelegere a Vointei Lui.

Iisus a murit pentru noi si numai acest gand ma face sa simt o tristete foarte mare. E o tristete amestecata cu rusine pentru ca uneori cand pacatuiesc ma gandesc ca Iisus a fost rastignit pentru astfel de pacate de la care te poti abtine.
Dupa 2000 de ani de la cuvintele Lui suntem sclavii acelorasi vicii si comitem aceleasi pacate. Avem fastfood, internet si climatronic in masina insa mare lucru nu s-a schimbat.
Ceva TREBUIE sa se intample ca asa nu mai merge!!

Referitor la buletinele biometrice o sa deschid un topic nou si o sa dau detalii clare, tehnice cat si considerentele legate de aspectele politice si sociale.
O sa pun si niste linkuri catre site-urile care promoveaza aceste chestii ca sa va convingeti mai clar cum sta treaba. O sa explic si ce sunt cartile de credit, cum sunt folosite pentru a manipula si multe alte aspecte.
Plasticele sunt o forma clara de manipulare si de control insa banii au multe caracteristici ascunse menite iarasi aceluiasi tip control.
Reply With Quote