View Single Post
  #168  
Vechi 25.03.2011, 23:46:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Reflectia era plecata de la un considerent pur semantic, pe de o parte, si de la coroborarea acestuia cu o realitate usor perceptibila.


Plecand de la premisa ca BC este intr-adevar catolica, sau universala (ceea ce este confirmabil prin experienta) si de la premisa ca BO este intr-adevar ortodoxa (premisa pe care o accepta ca avand valoare de adevar), pe de o parte, si de la realitatea relevata a rugaciunii Mantuitorului, pe de alta parte, persoana respectiva a facut o alegere. Aceasta alegere si premisele care stau la temeiul ei nu presupun nicio opinie cu privire la valoarea de adevar a celorlalte doua posibile asertiuni (daca BO este catolica si daca BC este ortodoxa), prin urmare, domnule Catalin, nu-si punea nimeni intrebarea daca elefantul are x picioare.
Biserica catolica s-a autodenumit asa, nu au denumit-o ortodocsii. Daca stiti inainte era numita papistasa, adica il aveau pe papa conducator.
Presupun ca nici BC nu spune ca ortodoxia este dreapta credinta si ca a lor n-ar fi chiar asa dreapta.
Eu v-am spus despre adevarul universal, nu din punct de vedere al cuiva ce apartine de o biserica anume. Iar ca e asa nu doar am afirmat, ci v-am dat si dovezi, ca nu exista minuni divine in BC dupa Schisma. De fapt am scris pentru cei care vor sa inteleaga.
Reply With Quote