View Single Post
  #9  
Vechi 20.04.2012, 13:52:19
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 1Raul1994 Vezi mesajul
Multumesc frumos pentru raspunsurile voastre.
Cu placere. Sper sa iti fie de folos pentru sufletul tau in trairea ortodeoxiei.

Citat:
În prealabil postat de 1Raul1994 Vezi mesajul
Lucifer a fost creat sa se razvrateasca?(Ce parere aveti?) Ma gandesc ca Dumnezeu are un plan maret, incepand cu cel al creatiei, decaderea lui Lucifer si pana la sfarsitul lumii.
E ca si cum ai spune: Pompierul trimite pe cineva sa dea foc casei pentru ca apoi sa vina sa stinga focul si astfel sa arate cat de puternic este el si ce lucrare mareata face. Deci daca nu ar fi acel cineva trimis sa faca raul atunci binele nu ar putea arata puterea si lucrara si bunatatea sa.
O astfel de cugetare este insa straina de ortodoxie.

Ortodoxia marturieseste ca Dumnezeu pe toate le-a creat bine (Facerea cap 1) insa unele creaturi rationale (prima fiind arhanghelui Lucifer conform invataturii ortodoxe) si libere pe actiunile lor au ales sa se impotriveasca vointei Dumnezeiesti (care este viata, dragostea, libertatea...) alegand astfel moartea. Diavolii au atras in caderea lor in neasculatre si implicit moarte, si pe om.
Diavolul si ceata lui au fost invinse definitiv de Hristos pe Cruce iar acestia asteapta acum punerea in aplicare a sentintei: iadul vesnic.

Omul in viata pamanteasca are insa posibilitatea de a alege intre a urma diavolilor (facand voia lor care este impotrivirea fata de vointa lui Dumnezeu) si a urma vointei lui Dumnezeu prezentata foarte clar de Iisus Hristos si Sfanta Sa Biserica.

Citat:
În prealabil postat de 1Raul1994 Vezi mesajul
Se spune ca Dumnezeu I-a cerut lui Aavram sa-si jertfeasca fiul Isaac, pentru a-i testa credinta.Oricum eu cred, ca Dumnezeu stia ca el va fi dispus sa-l jertfeasca dar toate acestea fac parte din planul maret al Creatorului. Nimic nu cred ca este la intamplare(aici intra si decaderea lui Lucifer).
Dumnezeu prestia evident ce va alege Avraam insa a vrut sa ne arate noua ce inseamna credinta adevarata in Cuvantul lui Dumnezeu. Dumnezeu a promis lui Avraam ca din fiul sau Isaac si nu din alt fiu va ridica un neam mare si doar cu el va face un legamant vesnic, si prin cererea a fi adus Isaac ca jertfa Dumnezeu a vrut sa ii arate lui Avraam insusi si noua ca Avraam avea o credinta nestramutata in invierea mortilor si in puterea lui Dumnezeu. Caci daca Isaac ar fi murit cum altfel s-ar fi implinit promisiunea lui Dumnezeu decat prin invierea lui Isaac?!
Retinem ca Dumnezeu intai promiseste lui Avraam ca numai cu Isaac va face legamantul. Deci Dumnezeu intai da si apoi cere, asa cum se vede si din prima porunca pentru noi crestinii: "Eu sunt Domnul Dumnezeul tau care te-am scos din moarte si din robia pacatului (aceasta simboliza scoaterea evreilor din robia egipteana), sa nu ai alti Dumnezeu afara de Mine".

Desigur Dumnezeu in dragostea Lui nemarginita pentru om isi trmite unicul Fiu la moarte si Iisus Hristos este acela care a murit si a inviat pentru noi, aratand implicit si credinta lui Avraam mai bine zis implinind deplin primisiunea dumnezeiasca adresata lui Avraam.

Last edited by Eugen7; 20.04.2012 at 13:57:12.
Reply With Quote