View Single Post
  #22  
Vechi 24.12.2012, 13:47:46
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Aiurea. Impreunarea cand femeia este la mentra este oprita de Biserica. In sensul ca nu este indicata deloc, se considera chiar pacat. Apoi, nu ai voie sa te Impratasesti daca esti la mentra, nu stiu, unii duhovnici recomanda sa se reprogrameze nunta daca femeia este la mentra. Oricum, eu aveam impresia ca toate femeile isi tin un fel de calendar si pot anticipa, daca nu data, macar perioada in care trebuie sa le vina. Si daca tine seama de calendar, poate sa aranjeze nunta cand stie ca sigur nu se va intampla nimic. :) Si nici din punct de vedere medical nu este recomandata impreunarea cand femeia este la menstra(nu luam in calcul ce spun sexologii si aia de la planificare familiala).

Nu stiu daca acei doi barbati sunt ortodocsi cu adevarat. Daca erau, ar fi stiut aceste treburi. Si ar fi tinut cont in primul rand de Domnul si de Legea Sa. Eu am impresia ca unii barbatii se dau crestini practicanti doar sa isi impresioneze iubita si cand se casatoresc, isi dau arama pe fata, caci de, nu se poate sa fie falsi toata viata. Sunt cazuri si de genul acesta.
Da, ai mare dreptate cu ceea ce spui. Bineinteles, ca se poate calcula. In cazurile despre care zic eu, au programat nunta in functie de alte aspecte cum ar fi locatia si nasii. In primul caz, vroiau un anumit restaurant care era liber doar pe o data din timpul verii si au ales-o indiferent de alte circumstante iar in celalalt caz, nasii veneau din strainatate si nu puteau sa-si ia concediu oricand.
Mie sincer, mi se pare absolut oribil sa dai peste un astfel de barbat. Se da drept crestin ortodox, cat esti prietena cu el, spune ca vrea o casatorie curata si dupa slujba Nuntii, nu mai tine cont de nimic. Nu este o practica izolata, asta e problema.
Reply With Quote