Subiect: Holocaustul
View Single Post
  #550  
Vechi 28.02.2013, 13:54:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nastya Vezi mesajul
Nu stiu multe despre Ana Pauker (Ana Pauker a fost exclusa din Partidul Muncitoresc Român in anul 1952) si raul pe care l-a facut României si românilor. Dar stiu ca românii, in marea lor majoritate sau cei mai multi dintre ei, au vrut comunismul. Acum sa nu ne dam dupa visini si sa aruncam tot raul pe evrei sau chiar pe comunistii de atunci [inainte de 30 decembrie 1947; se pare ca in 1945 (la primele „alegeri democratice”) erau cam 900 de comunisti in România]. E foarte usor sa zici: de vina e cutare, sau cutare sau.... Numai la noi insine nu ne uitam, cand e vorba de greseli, compromisuri, nimicnicie. La laude...piua intai.
E si parerea mea ca unele articole sunt slabe. Probabil noi am avut cei mai putini comunisti din Europa, si din aceia doar jumatate erau romani (restul evrei, unguri, etc.). Unii fosti legionari si intelectuali au fost reabilitati dupa eliberarea din inchisoare a detinutilor politici, primind chiar posturi insemnate. Dupa revolutie FSN nu s-a considerat ca e partid comunist, deci lumea nu pentru asta a votat.
Reply With Quote