View Single Post
  #4  
Vechi 15.04.2013, 16:19:07
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zeytin Vezi mesajul
Hmmm... extind putin: este crestineste ca cei de la hotel sa- ti ia bani cand te cazezi?
Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
La hotel e altceva: e clar un biznis al cuiva, poate nici nu-i creștin...
Lucrurile sunt clar diferite. Casa este o necesitate, trebuie sa stai undeva. La hotel stai de cateva ori, poate o singura data sau nici macar atat (pe an). Hotelul este o optiune, ceva asociat mai mult cu petrecerea concediului. Din punctul meu de vedere, raportat tot la salariile din Romania si la hotel preturile imi par piperate, dar acolo beneficiezi de anumite servicii, sunt oameni care se ocupa de curatenie si tot ce tine de confortul clientului si totusi poti sa gasesti ceva in functie de buzunarul tau.

Dar asa cum a remarcat si Dragos, eu puneam problema chiriei din punct de vedere moral. Ca sa fiu mai bine inteleasa o sa formulez altfel intrebarea. Este crestineste sa iei omului banii munciti pe o luna, doar pentru ca il lasi sa stea in casa ta? Nu spun sa il lasi sa stea pe degeaba, omul trebuie sa primeasca o suma, dar daca esti un crestin practicant, poti sa lasi omul sa moara de foame pentru ca trebuie sa iti dea tie cea mai mare parte din salariul lui pentru care el munceste o luna? Nu sta nimeni in chirie de placere ci de nevoie.
Reply With Quote