View Single Post
  #282  
Vechi 21.05.2016, 00:55:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Sa nu fim ipocriti: lui Stefan cel Mare, Biserica i-a permis casatorii cu femei din BC, iar acum ne trtezi ca ala era un pogoramint politic, iar amarastenilor le este interzis!? Oamenii aceia se iubesc, pina la proba contrarie, si atunci oricine nu prea are ceva de zis fara sa cada in ridicol.
Pe mine m-ai facut curios si am cautat ce sotii catolice a avut Sfantul Stefan cel Mare. Nu am gasit niciuna. Prima era din neamul cnejilor Kievului, o chema Evdokia, deci sigur ortodoxa. A doua a fost Maria de Mangop, era din neamul imparatilor bizantini, refugiati in Peninsula Crimeea dupa caderea Constantinopolului. Sigur era si ea ortodoxa. A treia a fost fiica domnitorului Radu cel Frumos, mama ei era de neam sarb, ortodoxa si ea.
Legat de iubire, casatoriile ortodoxe cu cei ce sunt alte religii sunt interzise fara exceptie, nu se poate aplica niciun pogoramant, si poate se iubesc si aceia. Cred ca problema ar fi ca de la iconomie (pogoramant) s-ar ajunge la normalitate. Iconomia in cazuri exceptionale deja exista in cazul casatoriilor cu alte cei din alte culte.
Reply With Quote