View Single Post
  #1  
Vechi 02.03.2010, 12:47:10
flyaway9112002 flyaway9112002 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Question intrebare despre post

Buna tuturor,

incerc si eu sa tin postul Pastelui si am o problema:stiu ca nu este bine sa incepi sa zici la toata lumea ca tii post,e dovada de mandrie,postul trebuie facut pentru tine,si imi place asa,dar exista o situatie in care nu stiu cum sa actionez,si parca tocmai de aia imi tot iese in cale.La lucru e ziua cuiva si aduce tot felul (prajituri, salate,nimic din ce pot eu manca) si,cum e traditia,ne cheama pe toti in "bucatarie",il felicitam,si apoi fiecare incepe sa se serveasca cu ceva.La care eu nimic...si vine intrebarea : "tu de ce nu te servesti?" si ochii tuturor sunt pe mine.Ei bine,eu ce sa zic?Situatie e de 2 ori mai complicata pt ca lucrez in strainatate,aici majoritatea sunt catolici (mai mult dupa nume,ca religia nu e tocmai o prioritate) si ideea de post le e cam straina.Odata am plecat pur si simplu inainte sa apuce careva sa ma intrebe ceva....si m-am simtit tare urat,ca am fost de-a dreptul nepoliticoasa.
Mai e si situatia in care merg la parintii prietenului,care se dau peste cap sa faca 11 feluri de bunataturi,ca deh,vin copiii in vizita, si din nou...aceeasi dilema,si din nou,acelasi sentiment de a fi nepoliticoasa ca nu mananc.Un sfat,orice, m-ar ajuta !

Multumesc!
Reply With Quote