View Single Post
  #10  
Vechi 02.03.2010, 19:13:54
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit ramane la latitudinea fiecaruia

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Da, si ti se pare constructiv ce fac aceste persoane? Vezi mai multi oameni din jurul lor ca devin vegetarieni? Nu.
Da, personal, mi se pare F. constructiv! atat pt. pers. in cauza, cat si pt. cei din jur. Dar daca cei din jur nu vor sa inteleaga si nu le impartasesc opiniile, nu-si fac musrari de constiintza etc, e pb lor! Si, cel mai important, pe langa faptul ca mi se pare constructiv, mi se pare si o atitudine complet lipsita de IPOCRIZIE! Adica, de ce sa nu spun clar si raspicat (dar fara agresivitate si fara a face din asta motiv de 'parada') ca sunt de credinta crestin-ortodoxa si ca postesc, eliminand, astfel, orice dubii sau alte posibile interpretari gresite (gen ostilitate, impolitetze, nesociabilitate s.a.)?!

"Nu stiu ce fel de poveste este asta, dar eu sa am, de exemplu, un preot invitat la masa in post, nici nu mi-ar trece prin ca sa ii servesc mancare de frupt. Si apoi preot e un lucru, mirean altfel. Sa fi luat acel preot branza ar fi creat mult mai multa sminteala celor din jur." Povestea respectiva s-a petrecut, de fapt, la o manastire, dupa slujba duminicala, numai intre cele 2 pers. implicate, parintele si pers. mireana, si nu-l invitase la masa, ci ii oferise din ceea ce avea 'la pachet', dar am 'asistat' la scena in mod involuntar, aflandu-ma in spatele unei usi, in incercarea de a ma ruga putzin etc. Asa ca sminteala chiar nu ar fi avut cui sa creeze, la momentul respectiv, neaflandu-se nimeni altcineva in jur.

"Adica postesti, si incerci sa elimini orice ispita alimentara, si mananci carnati de soia, dar de mintit e ok, chiar daca e post. Care-i logica? Cred ca mult mai cinstit e sa mananci ce ti se pune in fata fara mofturi, si nu sa o dai pe tot felul de diete si eufemisme. Sau sa fii cinstit si sa spui de ce nu poti manca carne si lapte, cu mentiunea ca nu stiu unde ajungi cu postul afisat in frunte." Logica este ca cel putin nu sunt din carne, sunt de post, chiar daca denumirile unuor astfel de produse ar putea coincide cu cele ale unora facute in mod normal din carne etc - ceea ce este o mare diferentza. Una dintre 'Fericirile' lasate de Mantuitorul, spune ca: 'Fericiti veti fi cand va vor ocari si va vor prigoni, si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra, mintind pentru Mine'. In cazul de fatza, nu e vba de prigoniri si ocari etc, ci am adus citatul respectiv numai ca 'argument', ca 'justificare'. Dar aici nu este vorba de a minti, oricum. Daca nu ai prea mult timp de explicatii si nu vrei sa plictisesti etc, atunci poti spune ca esti la dieta s.cl., si ca le vei explica alta data, pe viitor etc. Dar daca ai timp, le poti explica succint, 'scurt si cuprinzator', ca postesti si in ce consta, de ce nu?!

In sfarsit, am putea noi continua cu polemica pe acest topic (sau pe oricare altul - lol), probabil ca la nesfarsit (cum, dealtfel, se tot practica pe acest forum, fiind f. usor de cazut in 'lalaieli' interminabile si sforaitoare, 'teoria chibritului' sau 'nu-i ca tine, e ca mine' etc) dar mai bine eu zic sa ne oprim aci, ca deja o dam in pierdere de timp si alte celea... Sa nu uitam, totusi, ca postul este si un exercitiu de vointza, si e usor sa gasim tot felul de asemenea justificari si sa-ncercam sa ne tot ascundem dupa ele. Dupa cum a mentionat si windorin, ceva mai sus, de fapt, nu prea vrem sa postim, sau am vrea si nu prea... nici nu prea stim. De pilda, unii dintre Sf. Parinti sfatuiesc sa incercam sa cam evitam, daca si pe cat putem, vizitele, iesirile in oras etc, in perioadele posturilor (logic, nu? fiindca postul nu este timp de distractzie, ci mai degraba de sobrietate, penitentza, reflectzie si introspectzie, tristetze etc), si in loc, sa incercam sa ne rugam ceva mai mult, sa mergem pe la bis. sa ne spovedim s.cl.

Altfel, si Sfintii ar fi putut face astfel de 'exceptzii' de la regulile postului, mancand cu ereticii si cu jertfitorii la idoli, din vremea lor, numai asa, ca sa nu fi fost privitzi 'ca niste salbatici', ori sa se 'izoleze de semeni'!... si nu ar mai fi ajuns Sfinti. Insa ei, Sfintii, cand erau invitati, uneori in semn de recunostintza, pe la mese bogate (ale unora carora le ajutau, vindecandu-i pe ei sau membri ai familie s.a.), ei refuzau categoric, dar cu blandetze si prietenie, sau in cel mai bun caz, isi alegeau doar putina paine si apa de pe mesele pline de bucate imbelsugate puse in fatza lor; sau cereau sa le fie aduse doar paine si apa, separat, daca nu s-ar fi aflat deja pe mesele respective.

Pan' la urma, astfel de lucruri raman la latitudinea fiecaruia, in functzie si de dispozitia de moment, si de circumstantze s.a.m.d....

Last edited by cherub; 02.03.2010 at 19:32:27.
Reply With Quote