View Single Post
  #44  
Vechi 21.11.2010, 19:48:49
diana-lorena diana-lorena is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.08.2010
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Ce inseamna cat mai des? in fiecare saptamana, asa cum se vehicula ?
putem lua un exemplu: un om mananca dintr-o mancare specifica unei tari indepartate si o apreciaza foarte mult si de fiecare data cand are ocazia sa manance din ea se bucura foarte mult si este din ce in ce mai sanatos. Dar ocaziile se inmultesc si omul ajunge sa manance in fiecare zi aceeasi mancare. Astfel ca nu mai e atent la ce mananca si chiar arunca din mancare , gandindu-se sa incerce altceva.

Fratilor, cu smerenie sa cugetam...daca ne-am impartasi foarte des, am mai aprecia noi Sfanta Impartasanie? Nu am ajunge sa o consideram un lucru obisnuit, banal si sa consideram ca nu mai avem nevoie de pregatire inainte?
Nu e de gluma cu Tainele Bisericilor, fratilor...daca marii duhovnici nu accepta ca mireanul sa se impartaseasca des, inseamna ca stiu ei ce stiu. Acum am ajuns sa nu mai tinem cont nici de Parintii Bisericii care apara invatatura Sfintei Scripturi? Noi vrem sa ajungem sa ne impartasim mai des decat preotul? Pai noi slujim la altar sau el?

spune cineva ca vremurile o cer...intr-adevar sunt vremuri tulburi...dar stim noi oare ce sa facem cu puterea care ni se da prin aceasta Taina?

Fara smerenie nu putem cere nimic de la Dumnezeu.
__________________
''Una am cerut de la Domnul,pe aceasta o voi cauta: sa locuiesc in casa Domnului in toate zilele mele.''(Ps. 26)
Reply With Quote