View Single Post
  #24  
Vechi 05.05.2012, 14:15:16
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Nu am reușit să descifrez ce scrie pe icoanele mici de pe margine.




____


Imagine centrala - Maica Domnului -Izvorul Tamaduirii

Icoanele de pe primul palier, de la stanga la dreapta, cu inscriptiile fiecareia:
1. Facerea lumii - Si a despartit Dumnezeu apele cele de sub tarie de apele cele de deasupra tariei (verset din Geneza)
2. Arca lui Noe – Cel ce prin apa, pe Noe l-ai mantuit, Doamne curateste-ma
3. Trecerea prin Marea Rosie – veniti sa cantam cantare Celui ce a despartit Marea Rosie si a izbavit pe poporul sau
4. Profetul Iona inghitit de chit – precum pe Iona l-ai mantuit din chit, Doamne si pe mine ma scoate din adancul patimilor

Al doilea palier
5. Botezul Domnului la raul Iordan – astazi firea apelor se schimba (din slujba de Boboteaza , adica revenirea apelor la starea primordiala cand Duhul Sfant era unit cu creatia)
6. Rastignirea – rastignirea sa-mi fie mie scaldatoare si bautura sangele cel din coasta Ta

Al treilea palier
7. Schimbarea apei in vin la nunta din Cana Galileii – la nunta apa in vin prefacand, ca tu sa te prefaci (in sensul de preschimbi), o, suflete (stih din Canonul cel mare al Sf. Andrei Criteanul)
8. Intalnirea lui Hristos cu femeia samarineanca la fantana lui Iacov – cel ce va bea din apa pe care Eu i-o voi da, nu va mai inseta in veac (verset din evanghelie)

Palierul de jos
9. Potolirea furtunii pe mare – marea vietii vazand-o inaltandu-se de viforul ispitelor, la limanul Tau cel lin alerg (un stih din vreun acatist sau canon de rugaciune, nu mai stiu exact din care)
10. Vindecarea orbului la scaldatoarea Siloamului – Siloam sa-mi fie mie lacrimile mele, ca
sa-mi spal si eu luminile sufletului (alt stih tot din Canonul cel Mare al Sf. Andrei Criteanul)
11. Tamaduirea slabanogului la scadatoarea Vitezda – cine intra intai dupa tulburarea apei, in scaldatoarea Vitezda, se facea sanatos (verset din pericopa evanghelica)
12. Intoarcerea fiului risipitor – ne se vede bine nici cu zoom, dar ideea e limpede: rauri de lacrimi da-mi ca si fiului risipitor.
Si in aceasta icoana, la fel ca in celelalte, elementul relational este tot apa. Apa lacrimilor de cainta, tamaduitoare si sfintitoare.
Reply With Quote