View Single Post
  #2  
Vechi 09.11.2017, 20:13:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
În fine și eu sunt oarecum în dubiu dacă o dependenta se poate vindeca sau pur și simplu nu faci altceva decât sa o înlocuiești cu alta dependenta. Sa fi dependent de Dumnezeu , pentru cei care admit existenta si atributele lui, este oarecum ceva logic firesc și inevitabil; dar sa fi dependent de slujbe, ritualuri, rugaciuni, poate fi considerat la fel de deranjant pentru unii dar mai ales pentru cei de lângă cel dependent, care nu vor sa ia parte sau sa fie influențata în vreun fel viata lor... ( mai ales dacă înainte era dependent de altceva sI nu te înțelegeai cu rl.din cauza respectiva, și apoi o da în altele și tot nimic nu faci cu el...)
Iată o situație (cu final duhovnicesc ):
Mărturie Stelian Crăciun rapperul Cedry2k, despre Dragoș Tudorache, alias Dragonu’:
Despre Dragonu întrebai, Dragoș Tudorache, a avut o viață mult mai agitată, a fost un om care a încercat cam toate drogurile posibile și nu că le-a încercat, a abuzat de cam toate drogurile posibile.

Pot să vă spun că în ultima perioadă înainte de convertire, nu mai aveam cu cine să vorbesc, mergea cu mine în concerte, îl luam ca să fiu sigur că nu-l găsesc mort, era chiar tragic sincer ajunsesem să mă cert cu el de fiecare dată când își făcea un plan de viitor, nu-mi venea să cred că un om e atât de aproape de moarte în fiecare zi și își face planuri de viitor.

[…]Mi-aduc aminte de un episod, am fost să-l iau de acasă să mergem la un concert și a venit lângă mașină și când a dat să deschidă portiera a nimerit pe lângă, după a căzut din mașină… avea niște adidași cred că nu se mai descălțase de o săptămână, ieșeau șosetele prin vârfurile adidașilor, un miros insuportabil în mașină[…]

Ei acuma trebuie să aflați că acest Dragoș Tudorache are o viață extraordinar de frumoasă în cei 6 ani de când s-a întors în Biserică, absolut toată lumea care-l cunoștea înainte e șocată și nu ne vine să credem cât de frumos a lucrat Dumnezeu cu el, într-adevăr s-a chinuit mult, a avut cam un an de sevraj, un an de „stări chimice groaznice”

A fost ajutat de călugării de la mănăstirea Bujoreni , dacă nu mă-nșel, de prin Moldova, pe lângă Bârlad, și efectiv trebuiau să-l păzească într-una deși se dusese acolo la dezintoxicare era foarte vulnerabil și foarte expus.”

Extras din conferința Drumul către Cer
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.11.2017 at 20:21:04.
Reply With Quote