View Single Post
  #42  
Vechi 24.05.2011, 20:54:55
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulian92 Vezi mesajul
Din ce am discutat eu cu tata-l meu acum vreo 5 ani intrebandu-l de ce bea mi-a zis " Beau sa mai uit de greutati , de suparare " . Avea oarecum dreptate . Mama nu lucra , trebuia sa intretina o familie din 5 persoane .
Imi aduc aminte ca mi-a promis ca sa va schimba , dar nu a reusit . Ma intreb , lui nu ii era mila de mine sau macar rusine ?

Laura , incearca sa vorbesti cu tata-l tau mai mult in legatura cu problema alcoolului. Incearca sa il imbunezi intr-un fel . Stiu ca iti este greu , dar fa efortul asta .

Deci tatăl tău a încercat o justificare în fața ta, a fost un moment de sinceritate. După care tu l-ai urât?
Dar tu, te-ai gândit la el? Te-ai gândit la cât era de greu să întreții cinci persoane dintr-un salar? Vei reveni asupra acestor amintiri atunci când vei avea copii. Nu-ți doresc răul, te rog să mă crezi, dar e foarte posibil ca într-o zi, copilul tău să-ți ceară ceva, iar tu, în ciuda tuturor eforturilor, să fii nevoit să spui nu, pentru că nu ai bani. Pentru că el mai are 2-3-4 frați și mama lui nu muncește, iar tu ai mai multe facturi în buzunar decât bani. Nu e durere mai mare decât să citești dezamăgirea în ochii copilului tău. Ți-o spun ca părinte.
Nu încerc să îți justific tatăl. Îți înțeleg și frustrarea ta și înțeleg poate faptul că ți-ai pierdut respectul pentru el sau că i-ai atribuit vină pentru unele lucruri. Dar până la ură e un pas mare. Ei ți-au dat viață! Nu uita asta niciodată!
Reply With Quote