View Single Post
  #6  
Vechi 07.11.2013, 14:02:37
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si ai grija si tu unde le mai publici.
Netul este mare ai au toti acces la ei.
Nu mai puneti si voi lucrari si lucruri importante, de suflet, sau private, pe net.
Inca n-ati inteles ce periculos este?

In alta ordine de idei: a fost atribuita lui Arsenie Boca? Ori este atat de speciala poezia ta, in stilul lui si atunci trebuie sa fii mandra, ori atat de putin sunt cunoscute scrierile lui.

Am si o intrebare, ca nu inteleg. Zici ca editorul a pus-o in cartea lui Arsenie Boca? Pai editorii fac cartile, sau doare le publica?
Si cine a dat aceasta carte la editura? Cine din partea Lui Arsenie Boca?
E bine ca ai anuntat editorul si daca poti vorbeste si cu cel care a dat cartea la publicat.
Dar nu prea ai ce sa faci.
Este totusi o onoare pentru tine, daca stai sa te gandesti. Si poate cine stie? Asa o fi vrut Dumnezeu?

Plagiatul de lucrari de literatura, arta muzica. Eu nu stiu daca sunt chiar un lucru rau.
Doar sunt facute de oameni pentru oameni. Prea conteaza numai faima si banii pe lumea asta.
Ca atunci ar trebui sa-si tina fiecare acasa in sertar lucrarile, sa nu le vada nimeni.
Ma gandesc cat de mult isi doresc unii saraci sa aibe acces la cate o carte, un film, sau program de calculator si nu au bani.

Da, unii gresesc ca citeaza de la altii in lucrarile lor. Dar toti facem asta cumva. In scoala, in facultate, preluam de la altii in lucrarile noastre. Macar sa punem insa sursa.
Stiinta si arta sunt un bun comun al omenirii. Sa ne bucuram daca se bucura si altii de bucatica noastra. Sa nu fim egoisti. Dar sa fim totusi si corecti, pe cat se poate.
Mi-este greu sa ma explic. Nu sunt adepta plagiatului, nu asta sustin. Ci ma deranjeaza goana asta egoista dupa faima si bani si altii care isi doresc nu au acces, nu-si permit.
De ce ar fi o onoare? Si de ce sa fie mindra ca poezia ar fi chipurile in stilul lui Boca? Poate fi mindra de stilul dinsei personal, nu Boca i-a dat stilul, talentul, inspiratia, ci Dumnezeu. Doamna Dorina Stoica este dinsa insasi, cu tot ce reprezinta dinsa, cu fapte, ginduri si, in cazul de fata, opere. Nimeni nu trebuie sa ii ia, nici macar un duhovnic vestit dar mort de multa vreme, nici nu trebuie altcineva sa ii dea din al sau.
Sunt de acord cu dvs. in privinta goanei dupa bani a unora, indeosebi a celor cu idei de monopol. Dar aici nu e cazul. Dumnezeu i-a trimis inspiratie, dinsa a scris, publicat, si uite cu ce s-a ales, in Romania: cu opera furata! Nimeni nu scrie poezii, mai ales in ziua de azi, pentru a trai din asta. Cit urasc eu Occidentul, indeosebi America si UE, dar acolo, pentru o chestie ca asta, ar fi primit bani multi ca si despagubiri. La noi? "Eh, a scris o doamna poezia asta, hai sa o publicam sub numele altcuiva, o personalitate, eventual una carismatica, desi defuncta. Asa ne scoatem".
P. S. Forumul asta este un forum crestin, sau ceva de genul "In memoriam A. B."?! Nu de alta, dar punctul de vedere opus cultului lui Boca nu pare e reprezentat si e pus erepede la colt, cind se manifesta cineva in sensul asta. Nu mi se pare normal. DACA si DUPA ce va fi canonizat, atunci da, e altceva.

Last edited by Barsaumas; 07.11.2013 at 14:07:27.