View Single Post
  #5  
Vechi 08.07.2012, 23:43:37
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu propun sa avem aceasta discutie intr-un grup privat, asa cum este, spre exemplu, cel al lui Cristi, "Biserica Sf. Nectarie". In felul acesta, discutiile pot fi vazute numai de membrii grupului, care primesc invite de la moderator sau de la alti membri. Ne trebuie un moderator care sa creeze grupul si sa dea invitatii persoanelor care ii vor cere acest lucru in privat sau celor care se stie ca de-a lungul timpului au acceptat sa se implice in actiuni de acest gen.
In felul acesta, ne ferim de comentarii mai mult sau mai putin rautacioase si offtopic si nu va sti nici stanga ce face dreapta (in limita posibiltatilor, fireste).
Exact asta vroiam sa scriu si eu. Caci o lista a celor ce vor sa se roage ,la care se tot adauga unii si altii,poate provoca sentimente diverse. Mai bine sa se desfasoare treaba asta pe privat ,intr-un grup,caci si rugaciunea este in ascuns .
De acord si ca cel mai mult conteaza calitatea rugaciunii .
Ca daca ar fi vorba de cantitate ,m-as inscrie si eu pentru fiecare din cele 40 de zile,si s-ar rezolva si problema cu lista. Ce mare lucru sa petrec o ora pe zi,si asa nu am altceva mai bun de facut, daca as stii ca asta ajuta macar unuia dintre aceia din lista.
Mai degraba ,cred ca Dumnezeu apreciaza sentimentul de solidaritate si uniune de care dati dovada impreuna ,si de aceea unii dintre cei bolnavi au inceput sa se simta mai bine . Dar mare atentie la tainuirea rugaciunii,si nu la trambitarea ei. Caci rugaciunea aceasta e pentru cel aflat in suferinta , un necunoscut de altfel , si necunoscuta trebuie sa fie si rugaciunea noastra
Reply With Quote