Subiect: Barbatii
View Single Post
  #195  
Vechi 03.09.2012, 16:34:46
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Acum ca sa o ajut pe creatoarea topicului voi spune niste lucruri.
In primul rand trebuie sa intelegem cand mintea noastra (cu care nu trebuie sa ne confundam, fiind un organ "independent" ) creeaza ganduri irationale trebuie sa le combatem.
Cand avem generalizari ne gandim, ca in situatia de fata, cunosc eu oare toti barbatii din lume ca sa stiu cum sunt?
Iar apoi, este sistemul meu personal de valori impartasit de majoritate? De cativa oameni?
Sunt etichete pe care le pui, spui ca daca un barbat are ganduri sexuale despre o femeie este "ca si cum ar strivi o floare", cand sexul nu este un mod de a face rau. violul este, dar sexul consimtit intre 2 adulti este o experienta frumoasa, intima. Iar femeile nu sunt flori, sunt femei. Pe ce baza faceti asemanarea? Si femeile au ganduri sexuale, unele chiar "perverse" , dar in societatea noastra ea nu si le poate exprima. Un barbat care gandeste astfel este fie inteles, fie numit cel mai rau "porc" , o femeie este imediat etichetata drept "curba" si tratata ca atare. Gandurile sexuale sunt normale si fac parte din natura umana.
Sursa dumitale de informatii, youtube, nu e prea buna, pe youtube lumea se defuleaza in principal. Este ca si cum v-ati supara ca pe siteuri naziste se spun lucruri urate despre negri sau evrei.
Cauta-ti alte surse de interactiune cu gandurile oamenilor, ca bloguri frumoase (straine, ca si ai nostri cam tind sa aiba frustrari, si sa injure mult, cel putin pe cei mai multi pe care i-am citit). Acestea iti formeaza perspectiva, filtrul prin care percepi realitatea care iti formeaza gandurile care iti formeaza emotiile. E un cerc.
PArtea nobila si frumoasa din om, este ceva subiectiv. S-a considerat ca este nobil sa omori pe cineva care te-a insultat. Difera sistemele morale in functie de societate si timpuri.
Barbatul, ca si femeia , poate fi oricum, depinde de cum isi stapaneste fiecare instinctele, cum a fost format, mental, cum vede lumea, cat de deschisa este mintea lui, ce inteligenta emotionala are, cat de bine foloseste introspectia.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote