View Single Post
  #13  
Vechi 02.03.2015, 00:25:12
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Capy Vezi mesajul
V-ați hotărât sau nu? Ori este Persoană divină, ori este persoană umană? Dacă este Persoană divină nu are cum să fie și persoană umană totodată (asta este valabil numai pentru cele două firi sau naturi unite unite în Hristos, adică și de natură divină și de natură umană în același timp - Dumnezeu și Om deopotrivă, nu și persoană umană), fiindcă ar însemna că si-a modificat/schimbat însușirile ipostasului divin, ceea ce nici unul dintre Părinți Bisericii nu a învățat vreodată. Asta ar fi valabil numai în cazul în care atribuiți celor două naturi în Hritos, fiecăreia câte o persoană atât divină cât și umană, așa cum învăța și Nestorie!

Știam și eu că Logosul - Persoana divină a lui Hristos este mai înainte de toți vecii, co-etern cu Tatăl și cu Sfântul Duh, și că Și-a impropiat firea umană prin Întruparea Sa, de la Sfântul Duh și din Fecioara Maria. Nu era nevoie să subliniezi cu totul altceva decât am întrebat.
No, scuze! Cat m-am priceput si io. Eu asa stiu din Biserica, asa marturisesc, ca Hristos e Persoana divino-umana. Iar de subliniat, am subliniat ca si-a impropriat firea umana in Persoana pe care o avea deja, devenind din acel moment al intruparii o Persoana divino-umana.
Dupa Intruparea celei de-a doua Persoane a Treimii, a spune despre Aceasta ca e o Persoana divina si atat, e incomplet. Corect e Persoana divino-umana.
Da' nu-i musai sa fii de accord cu mine!
Pace!

Ia Dogmatica par. Staniloae si vezi ce zice.

ps. ce intelegi prin verbul a impropria? dar prin termenul fire? Exista fire umana asa de sine statatoare, in afara vreunui ipostas care s-o detina? Cum se numeste un ipostas / o persoana care detine fire umana? cumva persoana umana? daca nu, cum? dar o persoana care detine si fire umana si fire divina? cumva persoana divino-umana? daca nu, cum?
Citat:
În prealabil postat de Capy Vezi mesajul
Și-a impropiat firea umană prin Întruparea Sa.

Last edited by delia31; 02.03.2015 at 00:36:15.
Reply With Quote