View Single Post
  #9  
Vechi 07.01.2016, 18:06:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aim0601 Vezi mesajul
Multumesc pentru raspunsuri. Cred ca este o neintelegere. Spuneam ca NU doresc sa nu mai fie o familie. Si doresc ca in fata bisericii si a lui Dumnezeu SA FIE casatoriti (cununia in afara tarii credem si speram ca le este recunoscuta in Romania). Acest divort in acte se va produce doar pt a linisti familia sotului care nu are incredere in sotia acestuia in cazul unui partaj (fiind greu de demonstrat provenienta banilor (ai ei, ai lui) pt diverse achizitii si investitii). Vor continua sa locuiasca impreuna si sa se comporte ca o familie. Nu stiu cum sa ii sfatuiesc pt ca nu imi este clar cum priveste biserica un astfel de demers, din prisma "...ceea ce a unit Domnul nimeni sa nu desparta" (fie si doar in acte?)
1. Biserica nu tolereza conceptul de "divort in acte si cununati in fata lui Dumnezeu".
Biserica NU accepta sa cunune pe cei care nu sunt cununati civil mai intai si mi se pare normal, pentru ca astfel se evita anumite abuzuri.

E adevarat, poti "exploata" sistemul in sensul de a te casatatori civil pentru ca biserica sa accepte casatoria religioasa si imediat dupa sa dai divort, dar infractiunea morala ramane, asa cum bine ai sesizat.

2. Dpdv legal, miscarea asta nu stiu ce rezolva.
Bunurile dobandite inainte de casatorie nu devin comune dupa casatorie.
Bunurile dobandite DUPA casatorie sunt bunuri comune.
Sa zicem ca el aduce bani in casa, reuseste sa cumpere o a doua casa, o masina, dar ea se ocupa de educatia si cresterea copiilor.
Ti se pare corect ca ea sa nu aiba drept legal asupra acelor bunuri?

Pentru ca se pot intampla mai multe lucruri.
El sa se schimbe si sa-i fuga ochii dupa cineva intr-o buna zi.
Nu poti spune ca asta nu se poate intampla.
El are drepturi asupra copiilor, ea nu are dreptul la nimic, poate sa o dea afara din casa ca si cand nici n-ar fi calcat pe acolo.
Ti se pare in regula?

Dar alt scenariu, sa zicem mai usor de inteles, mai probabil.
Daca el moare, ea nu are dreptul la absolut NIMIC din ceea ce ii apartine lui.
Nici bunuri dobandite inainte de casatorie, nici dupa, nu il poate mosteni cu nimic.
Totul revine parintilor lui sau fratilor/surorilor.
Ea se trezeste pur si simplu in strada sau la mila socrilor de la care evident, stie deja la ce sa astepte.

Nu poti spune ca un sot iubitor poate trai impacat cu ideea asta.

3. Din cazuri cunoscute direct, iti pot spune ca daca cei doi nu pot opri de la bun inceput astfel de interferente din partea parintilor/socrilor in viata familiei, lucrurile nu se vor opri niciodata si relatia va ajunge intr-o situatie neplcuta, intr-un fel sau altul.

Parintii lui nu vor inceta sa-l influenteze negativ in atitudinea fata de sotie, el vrand nevrand le va da dreptate, schimbandu-si atitudinea fata de ea, ea la randul ei s-ar putea sa fie afectata si sa se distanteze iar la un moment dat se vor trezi ca doi straini, mirandu-se cum s-a ajuns la asta iar parintii lui vor zice "vezi, ti-am spus noi...".
O profetie auto-implinita.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.01.2016 at 18:10:33.
Reply With Quote