View Single Post
  #87  
Vechi 27.10.2016, 19:03:51
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Da, Igor, Iubirea ne va judeca, pentru iubirea noastra, atat cat va fi fost ea in timpul vietii.

Cat despre homosexuali, de unde sa stiu eu cat se iubesc? S-or fi iubind, unii, ca sunt oameni si ei... Nu stiu, nu am viata si experienta lor si nici nu mi-am propus sa lamuresc taina asta a lor. Domnul stie!

Dar daca vrei sa stii parerea mea, ca ipoteza mai degraba decat ca si cunostinta certa, eu cred ca da, si homosexualii iubesc. Unii cu mult mai curat decat mine, de pilda. Am auzit despre multi oameni frumosi ca au fost ori ca sunt homosexuali. Multi artisti mari, creatori, etc. Nu stiu de ce reduci personalitatea unui om la sexualitatea lui... Ai o fixatie pe tema asta, Igor? Un om nu poate fi redus la o latura a vietii lui, oricare ar fi aceea. Omul este o taina care depaseste orice prindem noi cu mintea despre vreun aspect al vietii lui.

Iar criteriul judecatii nu e pacatul, ci iubirea. Pentru ca tocmai prin iubire devine posibil sa intelegem si ceva din pacat. Caci a pacatui inseamna, intr-un fel sau altul, a nu iubi. Adica a incalca Porunca Domnului.
Tu ce credeai de fapt ca e pacatul, daca nu incalcare a poruncii Iubirii?
Da, Ioane frate, Dumnezeu Iubire Savaot Treime, ne va judeca, dar după păcatele noastre vom fi judecați, nu după cât de mult am iubit, că a iubi nu înseamnă sentimente, emoții, pofte carnale sau pofte de dor după o persoană, sau un lucru, sau o colecție sau o locație, sau o ideologie, filosofie, etc. Aia nu-i iubire.

A iubi înseamnă a fi creștin, a urma poruncilor Domnului. "Cel ce Mă iubește ascultă poruncile Mele și le urmează", spune Hristos Domnul.
Iar sodomiții/homosexualii, nu iubesc pe Domnul, nu ascultă poruncile Lui care-i învață că nu e bine ce fac, că e păcat și e stricător de trup, suflet, întreaga ființă și mântuire.

Iubirea homosexualilor este stricăciune înaintea Domnului.
Iar practicile sodomiților, dacă nu au ca scop mântuirea unui om, sunt în zadar. De exemplu, niciun tablou cu scene, opere de artă, nu este de folos mântuirii, degeaba este pictat de un om normal sau de un sodomit.

Iar frumusețea de care vorbești, niciodată nu va fi frumusețea exterioară, trupească, nici frumusețea unui loc, că nu este un loc urât și altul frumos, toate locurile sunt frumoase în felul lor și nu există un om urât și altul frumos, toți sunt frumoși în felul lor, trupește, la orice vârstă, "Dumnezeu nu caută la fața omului", spune Scriptura, toți suntem creați după chipul lui Hristos Dumnezeu, pirzând asemănarea cu Domnul ce trebuie redobândită și niciodată nu va fi redobândită asemănarea cu Dumnezeu, prin neascultare de El și prin păcat.

Frumusețea omului, este deci, capacitatea omului de a iubi pe Domnul, a-L urma, a-L trăi și a-L dărui oamenilor, tuturora, asta este frumusețea adevărată a omului.

Da, fiecare om este o Taină, nu poate fi redus la nimic, odată născut, omul acela rămâne veșnic și la înviere, sufletul său în noul trup, nemuritor, va confirma veșnicia omului.
Dar acea veșnicie va fi spre osânda acelui om nemuritor, trup nou și suflet, dacă viața aceasta nu a fost trăită pentru Împărăția Cerurilor.

Criteriul Judecății este tocmai relația cu Sfânta Treime, pe care a avut-o fiecare om în parte, în șansa acestei vieți, de aredobândi starea primordială.
Fie că crezi sau nu, Acesta e Adevărul, și îți va fi adus aminte la judecată că ai citit aceste rânduri și te-ai îndoit.

De aceea criteriul Judecății este păcatul, adică cât și dacă am păcătuit, cu ce scop am făcut un păcat, ce rezultate a adus, fiindcă păcatul este neascultarea de Iubire, de Dumnezeu, precum spui și tu, în altă formă.

Dar cobori foarte repede în niște dulcegării care te duc repede în amăgiri, că demonii când au creat ecumenismul, s-au gândit să fie ca o jucărie care odihnește. Ori pe pământ, suntem în parmanentă luptă, niciodată nu avem adevărata odihnă. Harul este întărire, nu odihnă. Adevărata odihnă este în Hristos, după ce "am luptat lupta cea bună și credința am apărat", cum spune Pavel.

Sunt deosebit de trist când scriu aceste rânduri, fiindcă dulcegăriile ecumeniste sunt crezute de miliarde de oameni, la nivel global, hinduși, budiști, eretici, gnostici, etc... Și fiindcă știu în harul Duhului Sfânt, și conform învățăturii Noului Testament, lăsată prin Duhul Sfânt, că nici unul dintre aceia, nu se va mântui.

Dumnezeu Iubirea, nu te mântuie, dacă nu asculți de El, fiindcă nu mai poți fi ca El. De aceea a dat unele porunci, ca prin ele, să ajungă oricine vrea să le urmeze, să le împlinească, la asemănarea cu Dumnezeu, la îndumnezeire, dobândirea Duhului Sfâtn, ăsta-i scopul.
Un sodomit niciodată nu va atinge scopul ăsta, oricât de mult încearcă. Va avea har demonic, adică stări străine de desăvârșirea în Hristos... Ce greu e să explic, lucruri așa mari.

Bucurii în Domnul !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote