View Single Post
  #13  
Vechi 02.11.2016, 20:44:43
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Și ar fi fost și mai frumos să avem pe forum, un academician pe profil lingvistic sau măcar un membru corespondent de la noul D.O.O.M., dar cum titlul se obține greu și târziu și fiindcă mai rar găsim un academician pasionat de "compiuter" (cum spune pruteanu, desființând englezismul) ci mai mult de cărți cum e și firesc, căci materialul pe brut e mai solid decât digitalul, din varii motive, atunci măcar un profesor de limba română, preferabil universitar.
Nu-i treabă de academicieni, ci de elev de gimnaziu.

Citat:
Într-o, într-un, într-una, a devenit întro, întrun, întruna, da, așa am învățat la limba română de la seminar, prin doom2, și îmi place mai mult, și s-a specificat că e opțional, fiecare poate scrie cum vrea, am vrut să-mi cumpăr doom-ul 2, dar nu l-am găsit util.
Ți-am arătat că și în link-urile pe care le-ai dat se arată exact contrariul a ceea ce susții. Într-o și într-un se scriu cu cratimă; nu e opțional.

Vezi o explicație aici, deși s-ar putea să nu îți placă tonul autorului articolului.

P.S. Profit de ocazie să-ți spun că și du-te se scrie cu cratimă, fii bun, respectiv fii se scriu cu doi de i; nu fi rău se scrie cu un singur i.
Fără supărare.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote