View Single Post
  #32  
Vechi 01.09.2008, 12:41:36
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14
Dar nu a fost asa lucrurile s-au agravat din ce in ce mai tare culminind cu Joia Mare cind la slujba de seara mi s-a spus sa plec din acea biserica(de care apartin).In Vnerea Mare mi s-au adus lucrurile acasa si au fost puse in curte.Acum merg la alta biserica dar tot nu inteleg de ce mi s-au inimplat toate aceste si de ce adevarul se sacunde.Oare asa patesc toti acei care fac un bine pentru biserici sau pentru semenii lor?
Draga mea, sincer nu doresc sa te supar dar ptr ca ne-ai cerut parerea uite cum vad eu lucrurile.
Nu esti prima care face milostienie la o biserica si cu siguranta nici ultima.. cred ca ai avut intr-adevar ispite in acea saptamana si din cauza asta ai fost mai sensibila decat limita normala, poate tocmai de-asta ti s-a parut ca numai darurile tale au fost aruncate si nu puse la loc de cinste.. te inteleg fiindca simtamantul asta l-am avut si eu in urma unei donatii, adica ceva de genul "mania peresecutiei" dar noroc ca mi-am venit in fire repede....
In ceea ce priveste Joia Mare. sa ma ierte Dumnezeu daca gresesc dar fara motiv sigur nu cred ca puteai fi alungata din biserica!!!!!!!!! chiar daca ei s-au luat de tine fara motiv asa cum zici.. dar tu nu ai ripostat in nici un fel?? nu ai jignit? sau reprosat referitor la darurile si contributia ta????Nu ati tulburat cu dicutiile voastre desfasurarea Sfintei Liturghii astfel incat cineva v-a poftit sa continuati mica voastra discutie afara???Deci, repet, asa din senin sigur nu se putea intampla.. ai comentat tu ceva inainte de slujba sau poate chiar in timpul ei???... asa ca ar fi bine sa marturisesti povestea integrala ptr a ne putea face si noi o parere cat de cat mai obiectiva... reactiile lor urate ni le-ai detaliat.. dar vrem sa stim si cum ai reactionat tu!!! caci sa nu uitam zicala "fara foc nu iese fum" asta e clar!
Si cu siguranta ca nu toti cei care fac bine unei biserici patesc asa...
Tu ai spus ca ai dorit sa faci o fapta buna ptr ca era Postul Pastelui.. total de acord cu tine si f frumos gest.. dar nu inteleg ce te mai interesa cum aveau sa fie utilizate acele bunuri?... avea Dumnezeu grija de toate.. e ca si cum ai face un dar cuiva si apoi il urmaresti precum un detectiv ca sa vezi daca foloseste darul tau sau nu.... pai ce treaba mai e si asta??? DARUIESTI PTR BUCURIA DE A DARUI..fara a forta cu nimic pe cel caruia i-ai oferit.. el sau ea sau ei vor decide ce pot face si daca vor sa faca ceva cu darul tau.Asta e parerea mea si ma iarta inca o data daca am indraznit sa spun ce gandesc.
Ieri cind am deschis Portalul am citit un articol intitulat "cauzele incercarilor" avind autor pr.Ioan C.Tesu si multumesc bunului Dumnezeu ca,prin acesta am primit un raspuns duhovnicesc la nelinistile mele.Daca as continua sa dau amanunte despre acea poveste cu care am deschis topicil ar insemna sa fac o telenovela gen"Eloida"de la OTV si nu vreau aceasta.Nu vreau nici sa supar pe altii dar as vrea sa continuam tema propusa"facand un bine cuiva asteapta ispitire cu suferinta"punandu-va intrebarea;ce ar trebui sa se faca cu lucrurile aduse de crestini in sf.biserica si care nu sunt de folos acolo sau prisosesc.La aceasta intrebare pe care am pus-o unui parinte duhovnic mi-a sugerat:ar fi bine ca aceste lucruri daca sunt noi sa fie daruite unor tineri care se cununa sau la copii abia botezati pentru a fi de folos unor faminlii mai nevoiase iar cartile icoane etc. la aceei care sunt mai putin credinciosi pentru a-i stimula sa inceapa viata in doi cu o icoana sfintita,cu un Acatistier sau o Psaltire primita chear de la parintele care i-a cunnat.De ce sa nu cautam solutii pasnice caci "fericiti facatorii de pace"si "inca feriti cei milostivi".
Cu exceptia lui "chear" de acord cu tine!!!!:D:D:D:D:D
vezi ce usor e a judeca pe altii?? te imbratisez cu drag Marina
:thumbsup:
Reply With Quote