View Single Post
  #25  
Vechi 14.09.2014, 19:34:53
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Excelentă prezentare, Mihnea. Te felicit pentru răbdare, bunăvoință, elocință.
Aș voi doar să mai adaug că nicăieri ca în Sfânta Liturghie nu e cuprinsă (ca o vie recapitulare) Scriptura. De la Facere la Apocalipsă, totul e prins în dumnezeieștile cuvinte și fapte ale Liturghiei. De fapt e mai mult de atât, e însăși veșnicia, "vremea" fiind "acum și pururea și în vecii vecilor".
De aici și o consecință practică: cine voiește să cunoască Scriptura, să participe la Sfânta Liturghie.

*

Aș mai dori să spun ceva legat de ceea ce s-ar putea numi caracterul eliptic al Scripturii.
Mulți oameni am auzit plângîndu-se că din Biblie lipsesc unele date, detalii etc. Că Biblia nu e completă, că e contrafăcută etc. De aici elanul heirupist de a completa, chipurile, "lacunele" prin cercetări istorice, arheologice, științifice etc. Sau chiar prin unele "tâlcuiri" hazardate...

Eu nu mă pricep prea bine să scriu despre asta, poate mă ajută alți colegi.
Cred doar că Biblia nu e un "jurnal de bord" exhaustiv al faptelor mântuirii, ci un "semn" suficient de clar pentru cei care caută pe Dumnezeu. Legat de asta, încheierea Evangheliei după Ioan este lămuritoare.
Subiectul mi se pare însă unul vast și frumos și voi propune un topic aparte intitulat chiar așa: caracterul eliptic al Scripturii. Sper să avem parte cu toții de mai multe lămuriri din acest topic.
Reply With Quote