View Single Post
  #29  
Vechi 15.07.2011, 12:04:11
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
Unii oameni il vad ca pe un martir. Care si-a dat viata pentru credinta sa si a murit pentru ceea ce considera el "adevarat". Ceea ce am vrut sa zic este ca credinta nu ne face automat oameni mai buni ci noi facem credinta mai buna prin faptele si actiunile noastre.
Una e sa iti dai viata pentru credinta (si noi avem martiri), alta e sa le-o iei pe a altora pentru "credinta". O sa imi servesti exemplul cu Inchizitia.

Faptele si actiunile izvorasc din intentie, adica din credinta. Am citit si eu vorba asta la par. Teofil, ca, daca esti om necredincios, dar vrei sa ai credinta, sa faci faptele credintei. Dar cum sa le faci, cand tu esti necredincios?!

Si chiar nu stiu cati musulmani cu capul pe umeri ar vedea ca martir un kamikaze...oricum, se stie ca, in astfel de cazuri, e, mai degraba, un substrat politic, nu religios, asa cum a fost, la inceput, si in cazul Inchizitiei. Nu ii dureau pe ei de catarii aia atat ca refuzau Sfintele Taine si ierarhia bisericeasca, ci mai ales ca refuzau sa recunoasca autoritatea regala...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote