View Single Post
  #7  
Vechi 09.09.2011, 17:45:46
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndyTh Vezi mesajul
Ce ai face , TU in continuare: recomdare sa mearga la un psiholog si sa inceapa terapia sau sa mearga la preot si sa asculte sfatul lui?
„Ajutorului omenesc nu mă încredința” e un verset dintr-un psalm. Am mai multă încredere în ajutorul duhovnicesc pentru că merge chiar la rădăcina răului și pentru că e singurul care te poate scoate din cercul vicios al lumii contingente.

Aș avea încredere și într-un psiholog, însă nu în oricare; doar în cei care iau în considerare și latura spirituală a omului, cei care văd în profunzime. Unul care să adere la școala lui V. Frankl sau a altor logoterapeuți.

În cazul particular al unui depresiv... cred că trebuie înțeleasă cauza spirituală a depresiei. Depresivul ar putea fi o persoană cu voința slăbită din diverse cauze, sau o persoană care nu mai are puterea de a spera, de a visa, de a crede, de a iubi. În toate cazurile e o lipsă de putere care, cred eu, vine din slăbirea legăturii harice cu Dumnezeu. Pocăința și regăsirea adevăratului rost al propriei vieți îl pot vindeca.
Reply With Quote