View Single Post
  #6  
Vechi 01.06.2020, 06:40:01
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Mie mi se pare nedrept. Adică cineva va suferi în chinuri o eternitate pentru altcineva.
Numai fericirea este vesnica, suferinta nu(parerea mea,nu dezvolt aici).
Oricum, eu nu vad nicio nedreptate, insa se pare ca la PS tau eu am raspuns cam neatent, cand am spus ca Ego-ul e separat de suflet(scuze!), eu gandindu-ma la vesnicia sufletului, spre deosebire de Ego, care are o durata cat viata trupeasca. Rezulta ca Ego este conceptia pacatoasa pe care si-a insusit-o sufletul pe parcursul primei parti a vietii in lipsa unei educatii duhovnicesti care apoi se adanceste si se fortifica in dauna sufletului. Ego-ul corupe sufletul si-i impiedica mantuirea.

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
De aceea văd sinele nostru ca persoana noastră coruptă de materialismul acestei lumi, care poate fi educată prin suferință(crucea) și lepadarea de această lume. Astfel e o transformare din omul vechi păcătos spre omul nou în Hristos. O nouă făptură.

Biblia Ortodoxă
Ioan 12:25
[25] Cel ce își iubește sufletul îl va pierde; iar cel ce își urăște sufletul în lumea aceasta îl va păstra pentru viața veșnică.

Cine își iubește sufletul îl va pierde.
Adică cine se iubește pe sine(nu renunță la sine~ego) va pierii.
Da, corect, ai dreptate; frumos ai spus despre coruptia din partea materialismului acestei lumi(boldarea din citat).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 01.06.2020 at 07:55:57.
Reply With Quote