Subiect: Cateva cuvinte..
View Single Post
  #47  
Vechi 12.07.2020, 23:33:05
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PocsanCatalin Vezi mesajul
Eu asta am si spus, invit oamenii, mare majoritate a oamenilor, sa se trezeasca si sa cugete ei singuri la scripturi, macar cateva minute, zi de zi, ceea ce nu prea se intampla, omul se duce la biserica, e atent cateva ore si dupa se intoarce la vechiile obiceiuri, stiu ca asa se intampla si stim toti ca asa se intampla, nu trebuie sa spun eu aici.
Eu știu ortodocși practicanți care cercetează Scripturile, și nu doar Scripturile ci și rânduiala de slujbă să înțeleagă la ce participă, depinde și pe cine pui obiectivul, ce pregătire și experiență de viață are respectiva persoană.

Nu poți să ai pretenții de erudiție și exegeză de la un om care are o școală profesională, sau maxim 8 clase, sau să ai aceleași pretenții ca de la unul care-și câștigă traiul din predici.

Citat:
Tu incerci sa-i aperi pe crestini si le cauti scuze, cum am mai spus... eu nu pot sa tac si sa vad cum rade Satan de lipsa de cunoastere a omului. Camarila globala de asta are nevoie, de cat mai multa diviziare, si mai ales divizare intre crestini, astfel incat invataturile Lui Hristos sa nu se manifeste in viata de zi cu zi.
Eu sper să mai rămână o societate creștină și peste câțiva ani, faptul de a merge la Biserică arată și o ieșire din egoism, te expui chiar și unor observații la spovedanie, sau de la alți credincioși, care poate nu-ți convin, nu-ți pică bine dar te smerești și-nveți să mergi mai departe, îți mai cureți și din păcate prin răbdare.

Pe când dacă te izolezi, ajungi să-ți satisfaci numai dorința de îndreptățire, și nemersul la Biserică ar putea fi o cantonare între zidurile propriului eu.

Hristos spune clar, pe cel ce vine la Mine nu-l voi scoate afară..

Citat:
Eu vad ce se intampla in viata de zi cu zi, de aici stiu, de mic am observat lucrurile astea, nu de ieri de azi, de ani si ani de zile.
Păi și eu observ de ani de zile, că merg la Biserică, tu crezi că eu vorbesc din teorii, eu vb din ce văd, am avut de multe ori surpiza să aud analize foarte bune de la oameni la care nu te-ai fi așteptat să le emită, din Biserică.

Nici măcar preoții nu sunt așa de duri cu oamenii, pt că înțeleg și ei contextul social și-n plus ei observă un om de la nivelul de începător până la avansat, observă evoluțiile chiar dacă sunt cu pași mici de 1% + 1% mai bine față de la început.

Bisericile au și oameni care citesc scrieri duhovnicești, care-și pun întrebări, se preocupă, a crescut procentul de oameni cu studii puțin față de 1990.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote