View Single Post
  #9  
Vechi 06.04.2010, 23:23:51
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
Pana unde acest razboi catolici vs ortodocsi?Pana unde ura,rautatea si contrazicerile?Uitam oare ca suntem Biserici surori,uitam oare ca folosim icoane amandoua religiile?Uitam ca cinstim Sfintii minunati ai lui Dumnezeu?Uitam ca aproape aceleasi Taine le folosim amandoua Biserici,uitam oare dragostea lui Hristos,toleranta,iertarea,iubirea?Uitam oare inceputul si istoria Bisericii?Uitam oare Biserica Crestina care a existat odata?Uitam oare dragostea catolicilor si respectul catolicilor fata de noi?De ce ne contrazicem in tot,de ce credem ca ei sunt pacatosi,urati si mai stiu eu cum(lucru absurd),de ce credem ca numai noi ne mantuim si detinem adevarul absolut?Cum poti sa spui ca un catolic se duce in iad?Cum poti sa spui ca urasti un catolic si sa-l ataci si sa-i ataci traditia?Suntem crestini,credinciosi sau laici cu interese politice?
Uităm oare că Biserica Ortodoxă cinstește mii de sfinți care s-au afirmat în primul rând ca păstrători ai Ortodoxiei în lupta cu eresurile promovate de catolici?
Haideți să ștergem pomenirea lor!
Uităm oare faptul că la următoarele puncte dogmatice, nu s-a ajuns încă la un adevăr comun, adică la Adevăr?
1. Filoque
2. Purgatoriul
3. Imaculata concepțiune
4. Folosirea statuilor
5. Infailibilitatea papală
6. Primatul papal
7.Celibatul preoților
8. Viaticum
9. Excluderea mirenilor de la împărtășirea din potir
10. Împărtășirea cu azimi
11. Absența rugăciunii de sfințire a darurilor

Mai sunt și altele mai "minore".
E frumos să credem că se vor mântui toți, inclusiv aceia care stăruiesc în rătăcirile lor, însă judecata lui Dumnezeu este dreaptă și nu ține de ceea ce credem noi că e bine sau nu.

Ioan 5.30 "precum aud, judec; dar judecata Mea este dreaptă, pentru că nu caut la voia Mea, ci voia Celui care M-a trimis. "

Așadar nu ține de noi mântuirea catolicilor, fie că ne place sau nu lucrul acesta. Dacă o Biserică a fost considerată eretică până acum, de acum înainte va fi considerată dreaptă?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote