View Single Post
  #18  
Vechi 02.06.2011, 20:45:49
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca20 Vezi mesajul
salutari tuturor!

va scriu deoarece am o problema peste care nu reusesc sa trec. am o serie de probleme personale cauzate de faptul ca din motive profesionale traiesc intr-o tara straina, am greutati in a ma obisnui aici, nu gasesc de munca pt ca a putea trai aici pe durata studiilor, ma simt singura. de peste un an sunt aici, am ajuns cu mari dificultati, pt ca nu oricine e admis, dar imi este ff greu. si am avut o serie de intamplari f neplacute cu persoane de aici.
nu pot spune ca eram o tanara prea credincioasa, dar niste intamplari grave din familie m-au apropiat de Dumnezeu. in acest an, m-am rugat de nenumarate ori Maicii Domnului si Sfantului Nectarie sa-mi gasesc de munca si viata mea profesionala si personala sa intre pe un fagas bun. dar nimic.
eu stiu ca nu trebuie sa ma rog si sa merg la biserica asteptand un rezultat concret dar am ajusn sa fiu disperata. inainte cand ma spovedeam si mergeam aici la slujbe ma simteam mai bine. dar de o luna, moralul mi-a scazut mult, plang adesea, nu stiu ce sa fac.
cel mai rau este ca am dat in deznadejde, un mare pacat si ca pur si simplu nu mai am forta sa ma rog. rugaciuni pe care le citeam cu placere asta iarna, acum nu ma mai pot concentra, tocmai din cauza deznadejdii. nu mai am rabdare si imi zic "la ce bun?"nu am ganduri sinucigase, doar ca sunt f descurajata si obosita.
ce e de facut? va multumesc
Roagă-te Maicii Domnului să-ți dea răbdare și credință. Poate că tu nu știi ce-i bine pentru tine, și nu ar trebui să ceri ceva anume...Lasă-te-n voia Lui Dumnezeu...Acceptă totul cu pace și bucurie în suflet...Răbdare...răbdând totul cu blândețe, voi dobândi smerenia...cred că smerenia joacă un rol important, nu numai în cazul tău...te joacă diavolii pe degete, dacă n-ai smerenie, căci deznădejdea e arma diavolului asupra noastră...care-i fericit nevoie mare când te vede așa...e maestru păpușar care te joacă ca pe o marionetă, până-ți soarbe orice strop de credință.......

Ferește-te de deznădejde ca de ciumă...fii răbdătoare...iartă...și zâmbește...

Last edited by CelMandru; 18.05.2012 at 12:43:40.
Reply With Quote