View Single Post
  #258  
Vechi 26.04.2013, 23:38:11
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Frati crestini, am o intrebare. Nu tin partea celor de pe stil vechi, nu le iau apararea, cu atat mai putin nu vreau sa trec pe religia lor pentru ca ideea mirungerii nu mi se pare stralucita, dar.... am sapate niste dubii in suflet si vreau sa ma descotorosesc de ele. Poate credinta nu tine neaparat de zile, de diferenta de doua saptamani mai mult sau mai putin dar...
M-am documentat si minunile care se petrec in Israel, cum ar fi norul de pe Muntele Tabor apare pe 19 august, nicidecum pe 6 august oficial; raul Iordan se intoarce abia pe 19 ianuarie, steaua apare si ingerii canta in Bethleem pe 7 ianuarie; daca aceste minuni se intampla dupa calendarul vechi, neindreptat, nu ar fi mai bine sa tinem aceste sarbatori odata cu rusii, sarbii etc? Nu este mai normal? De ce preotii nostri nu fac public acest lucru, si nu spun credinciosilor CAND se intampla minunile? Nu este ceva la mintea cocosului, ceva care sa ne dea tuturor de gandit? Eu sincer nici nu stiu ce sa mai cred. Inainte, pentru mine biserica pe stil nou si cea pe vechi aveau aceeasi valoare, era aceeasi treaba, dar acum Ii multumesc lui Dumnezeu ca nu a lasat o data fixa la Pasti, a stiut El ce face si de ce Sfintele Pasti vor avea data variabila.
Reply With Quote