Subiect: filioque
View Single Post
  #801  
Vechi 27.03.2015, 10:48:30
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Dragos, adica mantuirea deppinde si daca e cine sa se roage pentru tine!? Adica daca nu ai urmasi...ciuciu, cu "devaronienii" noapte de noapte, vesnic, asa-i?
Bisericism curat. Prefer sa cred ca DACA voi fi vrednic sa Se milostiveasca Dumnezeu de mine, o va face El, fara intercesori.
Daca prin absurd mantuirea e cum si-o imagineaza unii hirotoniti lacomi de autoritate mistica si lumeasca deopotriva, nu merci, prefer Jos sau Sus pe meritele mele, nu pe determinismul asta clerical sec.
Dar va reamintesc ca suntem off-topic.
Mai întâi, dacă nu e Cineva să se roage în tine pentru tine, apăi aia nu e rugăciune, ci solilocviu steril.
Mântuirea de care tot vorbim nu e isprava unuia, nu e fapt de spider or superman.
Dacă ar fi după merite personale, tot omu s-ar duce drept la dracu. Că nu știe să deosebească stânga de dreapta.

Și da, fără îmbisericire nu e mântuire.
Copilul, când se naște, nu o face singur. Mai e p-acolo și doftoru și moașa etc.
Apăi nici însăși mumă-sa nu stă degeaba: împinge, gâfâie, se canonește... Altfel moare puiu, bre - pricepi?

P.S. Când mai treci pe la biserică, pune te rog și pentru mine o lumânare, spre iertarea păcatelor. Mai ales dacă ai aflat că între timp am murit, ok?
Reply With Quote