Subiect: filioque
View Single Post
  #809  
Vechi 28.03.2015, 19:16:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e neaparat al treilea loc.
Este un al treilea loc, daca imi amintesc bine scrie clar in catehismul catolic.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dupa cum vezi, nu e chiar asa.
Din ce a scris Mihnea, nu vad ca "focul" este cel care ii curata.
Urmareste discutia de pe topicul din link. Aceasta a fost si critica adusa de Sf. Marcu si ortodocsii de la Sinodul Ferarra. Intrebau cum sa fie foc daca nu exista trupuri. E considerat un foc exterior, material (nu spiritual), care ii curata pe pacatosi. Probabil teologii catolici de prin sec. XII-XIII, cand a fost inventata dogma, nu erau prea bine pregatiti.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aici sa spuna ei daca ceea ce curata este "focul". Am vazut rugaciunile celor vii (ca si la noi) si consecintele ultime ale faptelor lor (la fel).
Citeste mesajul la care am dat link-ul, dogma Purgatoriului are la baza alte invataturi gresite, gasite tot dupa Schisma. Astfel, exact dupa Schisma Anselm de Canterbury (sfant la ei) scrie intr-o carte despre doctrina ispasirii sau a satisfactiei. Pentru catolici pacatul e o ofensa adusa lui Dumnezeu, care trebuie sa fie imbunat printr-o despagubire. Iar doctrina ispasirii are la baza o alta invatatura gresita, faptul ca dupa cadere firea omului a ramas la fel, si doar Domnul a retras harul, ca pedeapsa. Si d ela o singura invatatura gresita s-a schimbat toata invatatura, inclusiv scopul Intruparii Mantuitorului. Multi cred ca sunt doar cateva dogem gresite, de fapt aproape toata invatatura catolica este diferita de cea ortodoxa, e gresita. Nu exista comparatie intre invatatura ortoodxa, fara vreo greseala si cea catolica, care mai pastreaza doar forma, adica aceleasi cuvinte, dar in fond e diferita.
In legatura cu intrebarea, focul ii curata, iar rugaciunile le grabesc plecarea. Ei nu se roaga pentur cei din iad, ca noi, doar pentru cei din Purgatoriu.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mi se pare dubioasa ideea ca pacatele usoare sunt trecute cu vederea la foc automat in momentul mortii.
Si ca pacatele grele pot fi lasate in seama celor vii.
In felul asta, omul practic este "usurat" din timpul vietii de orice datorie expresa de a se pocai pentru ca pot "lucra" altii pentru el, dupa ce moare.
E vorba de pacatele usoare, pe care multi oameni nici nu le constientizeaza.
Legat de pacatele grele, cred ca e vorba de pacatele pentru care s-a primit canon, inainte se dadeau canoane mai lungi pana sa fie impartasit pacatosul.
Reply With Quote