View Single Post
  #9  
Vechi 12.11.2009, 14:04:00
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Lacrimi mi-ai spus pe un alt topic:
"Sfanta Scriptura spune clar ca la Cincezime cand s-a revarsat Duhul Sfant si vorbeau in limbi, fiecare il auzea in limba sa natala... Nu a fost o bolborosire in nu stiu ce combinatie de limbi si nicaieri in Biblie nu se spune ca repeta la nesfarsit un cuvant sau o serie de cuvine (care la voi se numeste "staruinta") pentru ca Duhul Sfant sa le dea acest dar... Aparea dupa voia lui Dumnezeu si nu dupa a oamenilor. Si apoi Sfantul Apostol Pavel spune clar ca "Proorocirile se vor sfarsi, limbile vor inceta" (I Cor 14.7). Puneti voi la indoiala cuvintele Apostolului Pavel?...
Si tot Pavel spune ca "limbile sunt un semn nu pentru cei credinciosi, ci pentru cei necredinciosi" (I Cor 14.22). Si penticostalii se considera "Biserica lui Dumnezeu", se considera cei deja mantuiti... Cum vine asta? Nu va mai luati doar dupa pastori si cititi Biblia cu atentie, pentru voi insiva, pentru ca acei pastori ai vostri nu sunt decat unelte de a va duce pe calea pierzarii. De ce aveti nevoie de semne si minuni pentru a crede in puterea lui Dumnezeu si a Duhului Sfant? Multi veti calatori spre iad cu Biblia sub brat...
Vorbirea in limbi a fost la inceput, tocmai pentru a se propovadui Evanghelia la neamuri. A fost necesara, pentru a raspandi crestinismul. Acum la ce ar folosi?..."

Eu nu as vrea sa discut despre aceste lucruri.Pentru mine e un subiect sensibil,totusi nu vreau sa iti las de inteles ca nu am replica si ca ai dreptate.In biblie nu spune nicaieri ca aceste daruri au incetat ci ca 'limbile vor inceta" asa cum ai spus tu ,dar nu se spune cand,ele pot inceta in viitor.Uite ce ii sfatuieste Pavel pe Corinteni:
1 Corinteni 14:1 Urmăriți dragostea. Umblați și după darurile duhovnicești, dar mai ales să prorociți.
1 Corinteni 14:2 În adevăr, cine vorbește în altă limbă, nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu; căci nimeni nu-l înțelege, și, cu duhul, el spune taine.
1 Corinteni 14:3 Cine prorocește, dimpotrivă, vorbește oamenilor, spre zidire, sfătuire și mângâiere.
1 Corinteni 14:4 Cine vorbește în altă limbă, se zidește pe sine însuși; dar cine prorocește, zidește sufletește Biserica.
1 Corinteni 14:5 Aș dori ca toți să vorbiți în alte limbi, dar mai ales să prorociți. Cine prorocește, este mai mare decât cine vorbește în alte limbi; afară numai dacă tălmăcește aceste limbi, pentru ca să capete Biserica zidire sufletească.
1 Corinteni 14:6 În adevăr, fraților, de ce folos v-aș fi eu, dacă aș veni la voi vorbind în alte limbi, și dacă cuvântul meu nu v-ar aduce nici descoperire, nici cunoștință, nici prorocie, nici învățătură?
Iti recomand sa citesti atent tot capitolul din 1 Corinteni 1:14 ca sa nu mai umplu forumul cu el.
Uite ce spune Pavel:
1 Corinteni 14:13 De aceea, cine vorbește în altă limbă, să se roage să aibă și darul s-o tălmăcească.
Deci si atunci era vorba si de limbi necunoscute,nu neaparat cunoscute cum vrei sa arati tu si era necesara o talmacire.
De asemenea Pavel mai continua:
1 Corinteni 14:21 În Lege este scris: "Voi vorbi norodului acestuia prin altă limbă și prin buze străine; și nici așa nu Mă vor asculta, zice Domnul."
Penticostalii nu se considera deja mantuiti decat dupa ce si-au incheiat viata dupa voia Lui Dumnezeu,mantuirea este deci un proces ce tine toata viata,vorbesti lucruri despre care nu stii.Nimeni nu se ia dupa pastori,Biblia este de ajuns.Daca pastorii spun ceva ce nu este in Scripturi fii sigura ca nu ii crede nimeni.
Si m-am saturat de fundamentalism crestin.Religia nu mantuieste,credinta este cea care aduce mantuirea,asa ca sa nu mai privim lucrurile din perspective care nu sunt biblice.