View Single Post
  #20  
Vechi 31.05.2010, 15:17:53
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Ai dreptate ,nu am eu dreptul sa judec .
Voi NP,aveti credinta,aveti fapte si acestea sunt de pret in fata Domnului .
Credinta e de pret inaintea Domnului, de acord cu tine.

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Dar Domnul a mai lasat un ajutor ,harul Sau,care vine si ajuta neputinta omeneasca in a se dezbraca de omul cel vechi . Si a lasat si o anumita cale prin care se transmite acel har.Calea aceea si-a dovedit eficienta prin desavarsirea la care au ajuns anumiti oameni,in sfintenie:au murit pentru Hristos,au fost supusi la chinuri,au trait in pustie ,si-au jertfit trupul ,au facut minuni.
Iar calea aceea e simpla :Biserica ca Trup al lui Hristos ,materializata prin taine.
Eu nu zic ca sunteti complet lipsiti de roada(vezi credinta voastra in Scriptura,si faptele care le faceti si comuniunea in care traiti) ,poate multi sunteti mai destoinici,si va veti mantui inaintea mea,pacatosului, dar nu inteleg de ce fugiti de mana intinsa gratuit,tuturor,de catre Domnul.
Cum adica fugim de mana intinsa? pai dc noi ne-am pocait de faptele noastre si ne-am intors la Dumnezeu de ce crezi ca fugim de mana intinsa? Noi tocmai asta facem, ne aruncam spre mana intinsa de Dumnezeu. Numai ca in conceptia voastra, Dumnezeu a fost inlocuit de BO, si dc omul nu e de acord cu anumite practici si invataturi din BO atunci acel om e un eretic si il respinge pe Dumnezeu. Noi nu il respingem pe El ci invataturile care sunt in contradictie cu Cuvantul Lui.
Dumnezeu nu isi revarsa harul peste o denominatiune, ci peste oameni. Ori dc eu sunt credincios , dar nu apartin BO, de ce crezi ca Dumnezeu nu si-ar revarsa harul si peste mine? Crede-ma ca Dumnezeu si-a revarsat harul si bunatatea si peste mine, chiar dc unui ortodox ii vine greu sa creada asta.
in BO s-a inoculat aceasta idee, cine nu e ortodox nu e mantuit considerand astfel ca doar BO are drept asupra mantuirii si celelalte biserici sunt pe dinafara.
Reply With Quote