View Single Post
  #19  
Vechi 05.05.2016, 05:24:24
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu va felicit pentru donatie. Participarea materiala la sustinerea Bisericii este una dintre misiunile specifice laicatului, alaturi de misiunea politica. Este rolul laicilor, si numai al lor, de a se ingriji ca Biserica sa aiba tot ce este materialmente necesar pentru opera ei in lume, pentru slujirea Domului nostru.

In ce priveste "arborarea", ca sa zic asa, a donatiei, e o optiune legitima. Nu trebuie sa ne fie rusine ca suntem crestini, nu trebuie sa ascundem opera noastra de binefacere. Sa nu ne rusinam de Cristos! Sunt convins ca nu din fariseism faceti aceasta, ci este un fel al dv de a contribui la (re)evanghelizare si de a va afirma identitatea ortodoxa. Daca pot intelege pe unii care isi arboreaza direct pe tricou chipul criminalului comunist Che Guevara, atunci cu mult mai mult pot intelege pe cei care isi scriu la semnatura contributia lor la o opera inchinata lui Cristos si aproapelui.
Multumesc pentru cuvintele dvs foarte binevoitoare, iar daca adaug ca, inainte de a posta donatia, am solicitat administratorului sa ofere in profilul fiecarui user la inscriere optiunea unei donatii, tocmai pentru a contribui la inaltarea constiintei ortodoxe, atunci se adevereste ca bine spuneti: o re-evanghelizare,
In primul post am specificat ca fiecare sa se certifice pe sine.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote