View Single Post
  #141  
Vechi 15.01.2010, 18:32:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Ai vrut sa spui ca asa scrie in Noul Testament nu in Vechiul.Imi pare rau ca nu pot si nu vreau sa discut traditii cresine cu crestinii credinciosi.Cel mai mult pot discuta pe baze logice daca ce se pretinde poate fii real.
Romanii ,am mai scris asta, nu aveau nici o problema sa taie gatul la cine ei credeau ca devine sau este o amenintare la regimul lor. Daca povestirile cu Iisus si ucenicii lui,cu adunarile unde el vorbea poporului,nu m-ar mira ca romanii s-au cam speriat si au preferat sa-l executeze ca sa nu fie prea tarziu.
In general, romanii nu au "lins miere" in Iudea ca au fost hartuiti incontinu de evrei la care nu le-a placut ca au fost instalate in Marele Templu statui de zei romani. Fapt este ca in primul secol a precedat expulzarii poporului evreu din tara sa, o razvratire care a tinut peste trei ani si in cursul represalilor romane au cazut multii din legiunile romane. In doua locuri ,unu la malul Marii Moarte, Metzada si in podisul Golan ,Maale Gamla au fost asediati rasvatitii evrei timp de trei ani si la urma cand nu au avut nici o speranta sa se opuna legiunilor romane au preferat sa se sinucida,mari si mici,femei batrani si copii,numai sa nu cada in mainile romanilor sa fiu sclavi.Adevarati eroi.
Sapaturi arheologice au fost facute in amandoua locuri si intemeiate muzeuri.Istoricul Iosefus Flavius descrie exact ce s-a intamplat. Cititi:http://fr.wikipedia.org/wiki/Massada (in franceza ca l-am gasit cel mai explicit site)

Masada a fost ales de Unesco ca unul din World Heritage (Din )Israel
Masada
Old City of Acre
White City of Tel-Aviv -- the Modern Movement
Biblical Tels - Megiddo, Hazor, Beer Sheba
Incense Route - Desert Cities in the Negev
Bahá’i Holy Places in Haifa and the Western Galilee

Am scris asta numai ca sa descriu nonsensul pretinderii ca soldatii romani au executat ordinele evreilor in Iudea.
Nu stiam detaliile, multumim pentru referinte bibliografice, ...este foarte interesant si in acelasi timp explica cum era privit Hristos de catre romani, sau oricare dintre zecile de profeti cu tendinte mai mult sau mai putin anarhiste si anti-statale care se perindau alaturi de Fiul lui Dumnezeu.
De aceea a si amintit ucenicilor lui ..."ca vor veni multi care se vor da Hristosi, pe ei sa nu-i credeti!"
Reply With Quote