Subiect: Talcuire vis
View Single Post
  #82  
Vechi 24.11.2021, 17:09:45
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Te amăgești singur si iti faci rău fără sa realizezi. Pucioasa (nume predestinat? :) sunt doar o secta sordida si primitiva, fără sa aibă nimic in comun cu altceva decât cu propriile amăgiri ce tin de psihiatrie. Nu va deranja pe nimeni dacă tu alegi sa vegetezi acolo pana la final. Dacă acesta este modul vostru de a va câștiga noi fraieri pot sa iti spun ca sunteți printre cei mai debili dpdv teologic pe care i-am întâlnit. Adică in lanțul trofic sectar sunteți sub nivelul marii. Cel mai mare rău pe care tu il poți face acelei banale secte este sa le faci reclama in mediul virtual in modul in care o faci acum. Nici cei mai aprigi adversari ai lor nu reușesc sa le genereze o imagine atât de negativa cum o faci tu :))

Deci... cum spuneam, keep up the good work!. :)
De ce scrii aici pe alte subiecte deviind de la firul creat de @Amiel25?

(Iti raspund asa in paranteza.

Citat:
Te amăgești singur si iti faci rău fără sa realizezi.
Asa ca tine cred toti cei pe sfinvers, ei merg mereu din rau in mai rau si li se pare ca merg spre mai bine sustinand ca sfintii si Trambitele sunt ratacitii. Ai vazut viata lor sfanta, asezarea lor smerita si umila inaintea lui Dumnezeu, cu viata, cu credinta, cu lucrarile? N-ai fost, n-ai cercetat dar sti mai bine ca oricine ce si cum. Fii sobru. Voi va faceti rau deviind mereu de la subiectul firelor de discutie ca sa va beroizati necredinta dandu-va victime si lovind in mai mici. Penibil.

Citat:
Pucioasa (nume predestinat? :) sunt doar o secta sordida si primitiva, fără sa aibă nimic in comun cu altceva decât cu propriile amăgiri ce tin de psihiatrie.
Ai auzit de iezerul de foc ce arde cu pucioasa in care cad toti marii credinciosi impreuna cu lumea cand incep sa se creada ei insisi Dumnezeu si se dau mari si infailibili si stapanitori peste oameni?

Ei bine acolo la Glodeni Vale, ucenicii Trambitelor se roaga pentru morti, pentru sufletele de dincolo ca sa poata iesi din iad si sa treaca vamile vazduhului si sa invie caci se apropie vremea judecatii.

Ai vazut filmul lui Cristi Tabara? Care ti se pare ca sunt amagirile? Ce tine de psihiatrie la ei? Ce e sordid si primitiv in vietuirea lor din moment ce se pricep mai bine ca mine la internet si la HTMP si Java script ca sa nu zic de intelepciunea duhovniceasca instructiva pe care o prezinta artistic de sarbatori? Am fost pe la ei si stiu ce vorbesc. Nu ma pripesc asa ca voi acuzand sau laudand in desert si fara probe!

Ca au lepadat lumea ti se pare amagire si de psihiatrie? Pai toate manastirile ortodoxe se straduie sa iasa din lume si din grijile ei. NU SUNT SECTA ci asa au fost etichetati de rapitorii rosii!!! Sectele nu se roaga pentru morti, in schimb ucenicii Trambitelor se roaga. Sectele nu au cruce sau icoane sau cort, ei au. Sectele nu se roaga citind acatiste si canoane de rugaciuni ortodoxe, ei se roaga mult, frumos si serios, dupa carte, dupa Har. Judeci si tu ca un inchizitor pripit desi in ortodoxie nu exista inchizitie ci ce s-a facut in ultimul timp s-a deraiat spre infailibilitatile si procesomania marelui papalâc care-si permite orice din moment ce s-au infailbilizat, judeca si osandeste pe cine este incomod sistemului. Prin ceea ce faceti va dovediti ca nu tineti de ortodoxie ci de lume si de ”bisericile” ei lumesti.

Citat:
Nu va deranja pe nimeni dacă tu alegi sa vegetezi acolo pana la final.
Vad ca si tu esti analfabet dar te dai mare. Nu inteleg propozitia ta. Acolo nu se vegeteaza ci se lucreaza si se da de mancare la invitati de sarbatori, din munca cinstita si nu din pomenile si banii altora. Acolo se mananca foarte curat si in conditii de maxima curatenie. Se respecta Hristovul manastirii legat de Irineu Bistriteanu, arhiereu ortodox si se asculta de tot Cuvantul lui Dumnezeu care se scrie in Carte. E o scoala a desavarsirii si nu ce visezi tu. Nici pe Athos nu e Domnul atat de aproape si de intreaga biserica asa cum e la ei.

Citat:
Dacă acesta este modul vostru de a va câștiga noi fraieri pot sa iti spun ca sunteți printre cei mai debili dpdv teologic pe care i-am întâlnit. Adică in lanțul trofic sectar sunteți sub nivelul marii. Cel mai mare rău pe care tu il poți face acelei banale secte este sa le faci reclama in mediul virtual in modul in care o faci acum. Nici cei mai aprigi adversari ai lor nu reușesc sa le genereze o imagine atât de negativa cum o faci tu :))
Nu-s debil teologic iar Trambitele nu sunt oameni banali. Au fost banali mai inainte dar prin lucrarea Domnului cu ei au devenit sfinti si intelepti, dintre cei mai intelepti si mesianici, mantuitori. Nu vor sa castige fraieri caci nu fac prozelitism ca sa adune adepti ci ei pun pe site Cuvantul lui Dumnezeu scris pentru ei poporul cel mic al Domnului, Cel scris pentru ortodoxie, Cel pentru BOR, pentru crestini, Cel pentru români, Cel pentru tot omul si toata faptura si Cel pentru satana si pentru omul antihrist. Nu practica rebotezare caci Cuvantul pe care il citesti nu te reboteaza in alta biserica ci te boteaza in Cuvant caci cititul e asa ca un fel de botez suplimentar intrand intro comunitate a oamenilor de pretutindeni, comunitate de studiu, unde te pregatesti in vederea intalnirii cu Hristos-Cuvantul si a infricosetoarei judecatii finale. Deci nu fura pe nimeni si nu cheama acolo pe nimeni caci Cuvantul nu vrea sa adune acolo credinciosii sau pe toata lumea odata desi n-ar fi rau ci ar trebui sa va fie clar ca fiecare poate citi de pe net, exact de acolo unde este si se poate pregati citind mereu din Cuvant, ramanad pe mai departe acolo unde este el asezat, in ce comunitate este el botezat caci nu exista interese materiale.

Io nu fac prozelitism si nici reclama si nu sunt trimis de ei ci io doar raspund si imi marturisesc credinta dar daca voi nu aveti altceva de discutat atunci postarile mele pe toate firele de discutie in care deraiati si ma atacati mereu pe aceleasi subiecte, pot parea asa ca o reclama. Am pus in semnatura ”reclama” deci nu e nevoie sa fac reclama pe toate firele de discutie, dar n-am ce face, daca voi nu respectati si ma atacati peste tot, sunt nevoit sa va raspund si pare asa ca o reclama nesfarsita si obositoare si ca as face eu prozelitism de capul meu caci voi o dati la intors mereu si nu mai recunoasteti ca mereu deviati ca sa ma provocati si sa-mi trageti gpalme, fiindca sunteti mincinosi si ipocriti si vicleni netinand seama de adevar si de realitate si de faptul ca orice om serios poate studia si sa-si dea seama ce se intampla si cine sunt cei ce acuza si denigreaza non stop si se comporta ca huliganii de la meciuri sau ca batausii betivi de pe strada. Daca gresesc si le fac deservicii lor sau Domnului, atunci lasa-L pe El sa ma mustre, sa ma judece si sa ma condamne. OK? Nu-ti fa tu griji lumesti viclene. Uite, io asa stiu sa marturisesc adevarul in discutie sincera cu voi. Daca e rau ce fac, asta e. Daca mai mult incurc si stric, asta e. Dar voi ce faceti? Voi dati cu bolovani, cu vorbe grele, cu blesteme, cu hule, cu tot ce va vine la gura plina de sentimente de ura si rautate, de pisma si mitomanie. Ce faceti voi e bine? Voi le faceti vreun serviciu lor sau ortodoxiei?

Citat:
Nici cei mai aprigi adversari ai lor nu reușesc sa le genereze o imagine atât de negativa cum o faci tu :))

Deci... cum spuneam, keep up the good work!. :)
Vad ca esti foarte distrat si incerci sa sustii ca as face ceva pro sau contra sau as incerca sa lucrez la vreo imagine.

Pai putin imi pasa mie de imagine, de lume si de ce visezi tu. Io marturisesc adevarul si atat, asa cum ma pricep si in folosul tuturor.

Nu sunt trimis de ei sa le fac reclama ci io ca mirean ortodox din BOR va marturisesc adevarul in care cred: in ortodoxie, in Calea cea stramta si in Cele 7 Tr.Ap. ale lui Hristos-Cuvantul. Atat.

Ati avut curajul sa intrati si sa studiati viata si credinta Trambitelor? NU...
Ati fost sa vizitati sau sa asistati la vreo procesiune de la manastirile lor? NU...
Ati mers sa discutati cu ucenicii si sa va lamuriti in vreo problema? NU...

Atunci de ce deschideti gura ”flamanda” afirmand tot felul de rautati infailibile? N-aveti altceva de lucru?

Io v-am zis ca la infricosatoarea judecata finala veti fi nevoiti sa stati inaintea Mielului cu Cele 7 Cornite ale Sale si inaintea celor 24 de batrani care vor sedea pe 24 scaune de judecata. Degeaba abea atunci ii veti zice Doamne Doamne caci atunci va fi prea tarziu, va fi prea tarziu sa-i ziceti Doamne..Doamne... Doamne Doamne in ziua aceea Mare caci ”nu tot cel ce-mi va zice Doamne Doamne in ziua aceea va fi ascultat”. Nu va pasa de voi si de sufletul vostru? Nu vreti sa inviati si sa mosteniti Raiul? Nu vreti sa fiti iertati si indreptati? Io vreau. Daca ati renuntat la lupta cea buna si v-a biruit satana atunci macar nu va adaugati pedepse fara numar caci dupa Judecata finala unii vor invia spre Rai si fericire vesnica iar ceilalti spre pedeapsa. Foarte lunga paranteza. Sorry)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote