Subiect: Sfera de lumina
View Single Post
  #3  
Vechi 25.11.2021, 21:46:44
Amiel25 Amiel25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2021
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dumnezeu este persoană din câte știu și ni se adresează, nu știu să fie sferă de lumină, exemplu:

Ce spune în Apocalipsa/Revelația, cap. 22 (ultimul din Noul Testament)
5. Și noapte nu va mai fi; și nu au trebuință de lumina lămpii sau de lumina soarelui, pentru că Domnul Dumnezeu le va fi lor lumină și vor împărăți în vecii vecilor.

16. Eu, Iisus, am trimis pe îngerul Meu ca să mărturisească vouă acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt rădăcina și odrasla lui David, steaua care strălucește dimineața.

Nu vreau să mi-o iei în nume de rău, dar la ce te ajută personal toate aceste descoperiri, vise, „revelații”, reverii, ai siguranța că ești pe calea mântuirii ?

Din câte înțeleg eu ortodoxia, fără cuget drept credincios întru toate, nu putem nimeri pe cale oricâte fapte sau intenții bune am avea.
Multumesc pentru raspuns, asta este experienta mea, atata tot, te rog sa nu strici acest fir de discutie, sa ramana asa cum este, acest lucru este valabil si pentru toti ceilalti.

Aceasta este experienta mea aproape de moarte, este ceea ce am vazut eu atunci cand corpul meu a cedat, practic am murit pentru cateva momente, de unde stiu? Nu poti intelege, este o cunoastere pe care o ai.

Am citit foarte multe despre aceste experiente aproape de moarte si foarte multi oameni vorbesc de aceasta Lumina si despre trairile pe care ei le au, acelasi lucru mi s-a intamplat si mie.

Acesta este ultimul fir de discutie pe care eu il deschid si am facut-o pentru cei ce au nevoie de intarire in momente grele, va ofer cu mare drag aceasta imagine, o licarire din Lumina aceea absoluta.

Discutiile religioase duc la conflicte iar eu vreau sa stau departe de asa ceva.
Reply With Quote