Subiect: Talcuire vis
View Single Post
  #129  
Vechi 27.11.2021, 13:09:42
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Incorect. Sclavia este impusa, pe cand crestinismul este asumat.
Corect.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ca orice animal. Insa, paradoxal, astfel te inscrii tu insuti printre vietatile pentru care Il acuzai pe Dumnezeu(in primele mesaje) ca le-a creat ca sa praduiesca alte vietati.
Oare asta e filozofia asumata de tine sau acum arunci vina pe Nietzsche?

Totul este asumat! Sunt barbat deci imi asum, nu sunt curva(fariseu) cu n'spe fete, sa ma schimb dupa cum bate vantul. In ziua judecatii(daca va exista) eu nu o sa vin cu vrajeala de genul, Doamne in numele tau am scos demoni, am vindecat, te rog fie-ti mila mantuieste-ma si bla bla. Nu! Asta sunt mi-am asumat, zi pedeapsa! Ma amuza cum ipocritii astia religios au impresia in mintea lor aia ingusta, ca il pot duce de nas pe Dumnezeu, ca se pot eschiva asa cum a facut Psalm_23 cand i-am pus 2,3 intrebari si a inceput cu vrajeala. Sau Lorest care toata ziua numai la mantuire se gandeste si numai despre asta vb, desi daca ar fi avut un pic de creieras realiza ca viata este un dar si este exact acelasi lucru mantuirea, deci nu poti lucra pt asa ceva. Daca nu ma insel, Iisus spune ca cine va incerca sa-si salveze sufletul va pierii. E logica de bun simt, asta daca ai asa ceva! Acum eu ce sa-l zic? Taci din gura cu mantuirea ca-L manii pe Dumnezeu, e darul Sau nici nu ar trebui pomenit asa ceva, dar n-ai cu cine, e limitata cocoana.
Reply With Quote