Subiect: Inchizitia
View Single Post
  #15  
Vechi 02.07.2011, 12:14:06
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Cat priveste excesele Inchizitiei (a propos, ORICE institutie de control si represiune ajunge, fiind compusa din oameni sa comita acest gen de excese), Sfantul Parinte a pronuntat scuze PUBLICE SI OFICIALE.
Probabil numiți excese crimele în masă, lipsite de o cercetare prealabilă. Celelalte crime sunt justificate, în opinia dv., probabil. În numele cui au fost arși pe rug acei socotiți vrăjitori (printre ei poate chiar oameni de știință, nu?). În numele Bisericii? În numele lui Hristos? Vă puteți imagina o mai mare deturnare a operei Sale mântuitoare decât a ucide în numele Celui care a venit să primească El moartea în locul oamenilor?

Citat:
NU SUNT DE ACORD CU ARDEREA "ERETICILOR". NU, NU II CSID PE CEI DIN ALTE RAMURI CRESTINE "ERETICI".
am înțeles lucrul ăsta și chiar am subliniat că putem fi liniștiți întrucât nu îi vizați pe eretici

Citat:
Noi, "ereticii" astia "occidentali" (catolici, luterani, calvini, etc.), dar si "orientalii" intr-o mai mica masura, am dat piept, primii, piept cu cel mai insidios si periculos dusman vazut al umanitatii. "Ocupatia turca/ruseasca" si alte clisee est-europene cu tenta nationalista si filetista sunt un fleac pe langa un dusman multicefalic, deci quasi-anonim, care in fiecare zi mai smulge credintei si Bisericii suflete din poporul tau.
Oare Biserica din primele veacuri nu a fost confruntată cu niște pericole cel puțin la fel de mari? Nu trăiau ei într-o lume păgână, plină de vrăjitori și de toate păcatele? Ei, însă, au învins și au convins murind, nu omorând.

Bine ar fi ca Biserica să nu se implice în politic, să nu își asume roluri care nu i se potrivesc, să nu mai dorească să dețină controlul. Rolul ei este sporirea duhovnicească a credincioșilor. O lume mai bună se realizează cu oameni mai buni. Dacă s-ar limita la rolul spiritual, ar fi cu siguranță mai convingătoare, și atunci ar spori credința și moralitatea și spiritul jertfelnic în lume.

Moartea spirituală care invadează lumea în care trăim, și care se reflectă în vidul spiritual din fiecare suflet, în lipsa de sens a vieții, vine nu numai de la masoni și vrăjitori... Formele de închinare aduse „Ăluia” sune extrem de variate. Goana după lucrurile lumii acesteia, „nevoile” omului modern (de confort, de prestigiu, de siguranță, de sex ș.a.m.d.), consumerismul, diferitele tipuri de idolatrie (fotbal, vedete) sunt tot atâtea moduri de ucidere spirituală. Ar fi cu totul greșit să credem că omorând exponenții acestor stări am scăpa de rău și am trăi într-o lume mai bună, mai respirabilă.
Trebuie înțeles că răul nu este în lumea din jur ci în noi înșine. A tot proiecta răul din noi în lume înseamnă a nu scăpa niciodată de el. Când lumea ta lăuntrică se schimbă, lumina în care îi vezi pe ceilalți este alta, și nu mai puțin reală. Atunci vor vedea și ei în tine lumină, lumina lui Hristos, și vor dori să o cunoască și ei.
E singura schimbare a lumii în care cred.
Reply With Quote