View Single Post
  #7  
Vechi 12.07.2023, 19:20:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.990
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Arată frumos și promițător!

Am fost în noiembrie 2018 printre oamenii care au intrat în Catedrală, la deschiderea excepțională făcută atunci pentru Centenar
Și eu m-aș fi dus atunci dacă eram din apropiere, când se mai rărea coada.

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Fața din afară a Catedralei era atunci foarte... roșie. Înăuntru tot multă cărămidă la vedere și iconostasul cel mare, plus zeci de becuri deasupra la tavan (le-am și numărat :) ). Ar fi fost mai frumos să fie soare în acele zile, care au fost mohorâte și chiar și cu puțină zăpadă.
Mie chiar mi se pare interesant procesul, poate e clădirea cu cea mai mare dificultate/complexitate de construcție din 1865 încoace.

Ar fi util câte un material trinitas tv despre stadiul lucrării la fiecare 2 săptămâni, cum vrei să-ți și doneze oamenii, dacă nici măcar nu se ține subiectul în evidență.

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
De pe atunci se știa că ar trebui să fie Catedrala gata în 2024. Între timp, dacă a mai fost pe la noi și virusul cu coroniță, poate că au mai apărut amânări până în 2025, cine știe. Dar este clar că a mai avansat între timp! Să dea Domnul să fie terminată cu succes și la timp bun!
Și eu auzisem ceva referitor la Decembrie 2024, deci tot 2025, dar măcar exteriorul să-l termine pe Dec. 2023.
Știu că se fac mai multe, pietruire, montare ferestre duble, anumite detalii prelucrate cu efort suplimentar, dar arată încă la roșu pe celălalt perete.

Din ce înțeleg e doar partea dinspre Palatul Parlamentului făcută și cea care dă înspre bulevard, acelea sigur se termină.

Muncitorii ar fi trebuit să lucreze chiar și pe pandemie, fiindcă nu era trafic, benzina se ieftinise câteva luni atunci și nu-i deranja nimeni în împrejmuirile acelea, poate doar dacă nu aveau materie primă, dar și la aceea se dă comandă cu luni înainte.

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
P.S. Probabil vor fi oameni care vor dori să își boteze copiii în Catedrala Neamului, deși, dacă nu mă înșel, ținta este ca ea să devină noua Catedrală Patriarhală.
Ideal ar fi să devină un centru monahal, fiind catedrală deci cu obște, care să ajute credincioșii din împrejurimi.
Odată terminată va fi punct de atracție pt orice pelerinaj din jurul Bucureștiului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 12.07.2023 at 19:22:44.
Reply With Quote