View Single Post
  #22  
Vechi 21.02.2011, 18:39:07
daniel83 daniel83 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2011
Mesaje: 8
Implicit Biblia este cuvantul omului.

Sa fim seriosi, biblia te duce la ateism si agnosticism. E o care veche si desueta, care nu mai are treaba cu realitatea. Problema este ca i se acorda prea multa importanta.
E colectie de mituri si legende, transmise oral la inceput, care au fost selectate, transcrise si retranscrise pana a ajuns o poveste gen Greuceanu sau Fat-Frumos. Aduc ca argument erorile multiple din cadrul acestei carti (vezi ordinea genezei, erorile istorice si neatestarea istorica a multor personaje, cum ar fi isus), mesajele razboinice (gen deuteronomul), sexiste, contradictorii. Iata si alte pareri despre biblie:
„Cuvântul <Dumnezeu> reprezintă pentru mine nimic mai mult decât expresia și produsul slăbiciunilor umane, Biblia, o colecție de legende onorabile dar primitive și care sunt totuși destul de copilărești.” - Einstein
“Citită cum trebuie, Biblia este cea mai puternică forță pentru ateism concepută vreodată.” - Isaac Asimov
“Nu este la fel ca în Biblie, că Dumnezeu a creat omul în propria sa imagine. Dar, dimpotrivă, omul l-a creat pe Dumnezeu în propria sa imagine.” - Ludwig Feuerbach
"Din câte pot să-mi dau seama după studiul scripturii, tot ce faci în rai este să stai degeaba toată ziua și să-l slăvești pe Dumnezeu. Nu știu ce ai face tu, dar cred că după primii, oh, nu știu, 50.000.000 de ani de făcut asta aș începe să mă plictisesc puțin." - Rick Reynolds
Reply With Quote