View Single Post
  #27  
Vechi 21.02.2011, 19:39:50
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
imi pare rau ca florin a fost banat.. ce pot sa zic.. he had a point ... In Vechiul Testament , Dumnezeu porunceste, crime, violuri , 'hotii' , promoveaza sionismul si altele.. la prima vedere este normal sa ne punem intrebari cu privire la asta..
Nu știu de nici un îndemn la viol, dar promovarea sionismului? POPORUL EVREU A FOST POPOR ALES, e chiar o chestiune de istorie religioasă și nu numai, ca să spun așa... Dar oricum, nu e important... Că alte popoare nu acceptă acest fapt este o problemă, că sunt unii care consideră că cei de pe lângă poalele Carpaților ar avea ceva special și vreo menire specială în univers, e o opțiune și nu vreau să discut aceste aspecte. Însă, poporului evreu i s-a oferit alt rost. Nu vrem noi? Oricum, nu e problema noastră. Noi facem parte dintre neamuri și una suntem în fața lui Hristos și tot de la Mântuitor, încoace, creștinii sunt una indiferent că sunt evrei sau "dintre neamuri." Și să ne iasă odată din cap: DEMOCRAȚIA e a noastră, nu are nici o legătură cu divinitatea.

Și crede-mă un ateu antisemit e, într-adevăr, o mare problemă, extremele duc, adesea, la crime.

Dar un creștin antisemit? Împotriva poporului pe care Dumnezeu l-a ales și din care S-a născut Mântuitorul? Asta nu o să pot pricepe și pace. Cruciați sau nu, fasciști, legionari și tot soiul de antievrei... E drept că nu-mi convine că puterea financiară a lumii este în mâinile lor, asta e altceva, dar pe noi cine ne-a împiedicat? De ce am stat la poalele Carpaților plângându-ne de milă? Și apoi banul ... e ochiul dracului. (Deja sunt off topic, mă opresc.)

Despre "crime" și celelalte am vorbit și în alte postări aici.

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 21.02.2011 at 19:42:29.
Reply With Quote