Subiect: Religia in scoli
View Single Post
  #11  
Vechi 08.03.2012, 20:05:20
Maria_1 Maria_1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2012
Mesaje: 4
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri.

Ma tulbura mult agresivitatea celor care se declara crestini. Pe atei ii inteleg. Le inteleg inversunarea si nemultumirea.
Dar cand ii aud pe parintii care si-au botezat copiii.....spunand ca i-au botezat 'de forma', de 'ochii lumii'.....si sunt total impotriva orelor de religie.....propunand in locul acesteia un curs de "Etica"...nu stiu, mi se pare foarte dureros.

Apoi foarte multi crestini care umplu pagini intregi pe alte forumuri spunand ca sunt crestini (eventual si ortosocsi) dar ei nu cred in preoti si in mersul la Biserica. Ei cred in felul lor'. Si scriu asa zeci si zeci de pagini in care explica cum credinta e ceva personal, ceva ce nu are legatura cu slujbele de la Biserica si cu preotii care vorbesc atat de "urat" despre avort, homosexualitate, pagani, etc. Ei sunt crestini si propovaduiesc acea toleranta aiuritoare.....

Asta ma surprinde si ma doare mai tare. Pe atei si pe cei care au alta religie ii inteleg si este normal ca ei sa fie lasati sa isi ia copiii de la orele de religie. Sa li se ofere o alternativa, o solutie.
Dar nu mi se pare normal.....ca toti copiii sa fie privati de educatia religioasa la scoala pentru ....o minoritate.
Desi, minoritatea asta....nu se mai stie daca este chiar asa minoritate sau nu. Din pacate.
Reply With Quote